birgün

18° PARÇALI AZ BULUTLU

SİYASET 10.04.2021 09:15

Gemiler krizde dalga yaratacak

ABD’den Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilimi tırmandıracak yeni bir hamle geldi. Montrö’nün tartışmaya açıldığı günlerde ABD, Karadeniz’e gelecek hafta iki savaş gemisi göndereceğini duyurdu.

Gemiler krizde dalga yaratacak

Politika Servisi

Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan gerilim tırmanırken ABD’den tansiyonu daha da yükseltecek bir hamle geldi. ABD Savunma Bakanlığı’nda görevli yetkili, “Karadeniz’e savaş gemisi gönderebiliriz” dedi. Türkiye Dışişleri Bakanlığı ise ABD’nin gelecek hafta savaş gemisi yollayacağını doğruladı.

Pentagon’dan ismini açıklamak istemeyen yetkili ABD’nin Rusya’nın karşısında Ukrayna’ya destek olmak ve birlik mesajı vermek için böyle bir hamle yapmayı planladığını söyledi. ABD donanmasının Karadeniz’de rutin olarak devriye gezdiğini vurgulayan yetkili Karadeniz’e savaş gemisi yollamanın ise “Moskova’ya, ABD’nin gelişmeleri yakından izlediği” mesajını vereceğini söyledi.

4 MAYIS’A KADAR KALACAK

Reuters’ın servis ettiği habere göre, Türkiye Dışişleri Bakanlığı ABD’nin Türkiye’ye konuyla ilgili bilgi verdiğini aktardı. Yapılan açıklamada Boğazlar’dan iki ABD savaş gemisinin geçerek Karadeniz’e gideceği belirtildi. Yapılan açıklamada ABD’ye ait savaş gemilerinin 4 Mayıs’a kadar Karadeniz’de kalacağı ifade edildi.

UÇUŞLAR SÜRECEK

Öte yandan CNN’e konuşan yetkili ABD Donanması’nın Karadeniz üzerindeki uluslararası hava sahasında gözlem uçuşlarına devam edileceğini de söyledi. Yetkili böylelikle ABD’nin Rusya’nın denizdeki faaliyetleri ile birlikte Kırım’daki askeri pozisyonlarının da izlendiğini dile getirdi.

Gelişmelere ilişkin Rusya’dan da bir hamle geldi. Interfax haber ajansı, Rusya’nın Ukrayna sınırına yakın bir bölgede deniz tatbikatı yapacağını duyurdu.

Rusya Savunma Bakanlığı’nın açıklamasında tatbikat kapsamında en az 10 savaş gemisi ve bin personelin bölgeye sevk edileceği belirtildi. Açıklamada, “Kış tatbikat çalışmalarımız kapsamında 10’dan fazla amfibi ve savaş gemisi Karadeniz’e yönlendirilecektir” denildi.

Tüm bu gelişmeler yaşanırken İngiltere Savunma Bakanlığı, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın salı günü başlayan 2 günlük ziyaretine ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, "Türkiye, Akdeniz ve Karadeniz bölgelerinde güvenliğin sürdürülmesinde İngiltere için önemli bir NATO müttefiki ve ortaktır. Uluslarımızın, NATO tatbikatları ve operasyonlarından sanayi iş birliğine kadar bir dizi alandaki güçlü savunma ilişkilerini nasıl daha da geliştirebileceğimiz konusunda verimli görüşmeler yapmak için Bakan Akar'ı İngiltere'de ağırlamaktan mutluluk duydum." ifadelerine yer verildi.

UKRAYNA DEVLET BAŞKANI ZELENSKİY İSTANBUL’DA

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, 9’uncusu gerçekleştirilecek Ukrayna-Türkiye Yüksek Düzeyli Stratejik Konseyi Toplantısı için bugün İstanbul’da da olacak. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yapılacak görüşmede stratejik ortaklık düzeyindeki Türkiye-Ukrayna ilişkileri gözden geçirilecek, ikili iş birliğinin derinleştirilerek geliştirilmesi için atılabilecek adımlar ele alınacak. Öte yandan Rusya Devlet Başkanı Putin ile Cumhurbaşkanı Erdoğan telefonla görüştü. Görüşmede Montrö Sözleşmesi konuşuldu.

RUSYA DIŞİŞLERİ: TÜRKİYE MONTRÖ'YE BAĞLI KALSIN

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksandr Gruşko, Rus haber ajansı İnterfaks’a yaptığı açıklamada, ABD'ye ait iki savaş gemisinin, Türk Boğazlarından Karadeniz'e çıkışı için Türkiye'ye diplomatik bildirimde bulunmasını değerlendirdi. NATO ülkelerinin Karadeniz’deki faaliyetlerinin son dönemde arttığını savunan Gruşko, "Bu tür faaliyetlerin, Karadeniz’e kıyısı olmayan ülkelerin gemileri için sınırlamaları ve kalış sürelerini belirleyen Montrö Sözleşmesi hükümlerine sıkı sıkıya bağlı olarak yürütülmesi önemlidir" dedi. Zaharova, Montrö Boğazlar Sözleşmesi'nin alternatifi bulunmadığını ve Türkiye'nin bu sözleşmeye uyum konusunda sorumlu bir yaklaşım sergileyeceğini umduklarını söyledi. Zaharova, haftalık basın toplantısında yaptığı açıklamada Rusya'nın 1936 yılında imzalanan Montrö Boğazlar Sözleşmesi'nin taraf devleti olduğunu anımsatarak "Anlaşmayı revize etmeye yönelik her türlü girişim ülkemizin çıkarlarını etkiler. Bu sözleşmeyi Karadeniz havzasında istikrar ve güvenliğin, özellikle de savaş gemileri trafiğinin kilit faktörü olarak görüyoruz" dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol