Genar Araştırma’nın sahibi ve yandaş Yeni Şafak’ın yazarı İhsan Aktaş’ın kamudan milyonlarca liralık ihaleler aldığı açığa çıktı. Aktaş, kamudan son 10 yılda 22 milyon TL değerinde 57 ayrı ihale aldı

Genar Araştırma’nın sahibi İhsan Aktaş’a kamudan ihale yağmış!

İsmail ARI

AKP'ye yakınlığıyla bilinen, anket şirketi Genar’ın sahibi olan ve yandaş Yeni Şafak gazetesinin yazarı İhsan Aktaş ihale zengini çıktı. İhsan Aktaş’ın sahibi olduğu Genar Araştırma Şirketi, AKP’li belediyeler ile kamu kurumlarından milyonlarca liralık ihaleler alıyor.

Kamu İhale Bülteni’nde yer alan bilgilere göre, son olarak İstanbul’daki AKP’li Bağcılar Belediyesi 29 Eylül’de "Vatandaş Memnuniyeti Araştırması Hizmet alım ihalesi" adı altında bir ihale düzenledi. Pazarlık usulüyle düzenlenen ihalenin 600 bin TL’ye Genar Araştırma Şirketi’ne verildiği belirtildi.

10 YILDA 57 İHALE

Genar Araştırma, kamudan son 10 yılda 57 ayrı ihale aldı. Bu ihalelerin toplam bedeli ise 22 milyon TL’yi buluyor.

Şirketin en fazla ihale aldığı yerlerin başında da AKP’li Bağcılar Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) geliyor. Genar Araştırma, Bağcılar Belediyesi’nden 9, AKP döneminde İBB’den 8, AKP’li Tuzla Belediyesi’nden 7, Başakşehir Belediyesi ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nden 5’er ihale aldı. Ayrıca şirketin RTÜK, üniversiteler, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı gibi kurumlardan da ihaleler aldığı öğrenildi.