birgün

13° PARÇALI BULUTLU

KÜLTÜR SANAT 24.10.2020 15:53

Genç yönetmenin, uluslararası kısa film başarısı

11. Balkans Beyond Borders Kısa Film Festivali Ödülleri sahiplerini buldu. Egemen Yılmaz’ın yönettiği Türkiye yapımı “Deniz, Toprak, Asfalt (Sea, Soil, Asphalt)” filmi, Seyirci Ödülü’nü kazandı.

Genç yönetmenin, uluslararası kısa film başarısı

NEVZAT ÇAĞLAR TÜFEKÇİ

Milas’ın Kıyıkışlacık Mahallesinden, Okan Üniversitesi Sinema ve Televizyon Bölümü mezunu Egemen Yılmaz, “Deniz, Toprak, Asfalt” isimli 15 dakikalık kısa filmiyle “Balkans Beyond Borders” film festivalinin finalistlerinden birisi oldu ve seyirci özel ödülünü kazandı.

İzmir’de, 1-4 Ekim 2020 tarihleri arasında fiziksel olarak düzenlenmesi planlanan 11. Balkans Beyond Borders Kısa Film Festivali, Covid19 nedeniyle alınan sağlık önlemleri dahilinde online olarak gerçekleşti.

Filminin uluslararası bir yarışmada ödül kazanmasından dolayı çok mutlu olduğunu belirten genç Yönetmen Egemen Yılmaz, kısa filminin konusunu şöyle açıklıyor: “Zeynep her sabah balığa çıkıp, tuttuğu balıkları satar. Bu parayı babasından yadigâr kalan balıkçı teknesini geri alabilmek için biriktirir. Annesi ve okul çevresi tarafından linç edilir. Balığa çıkması hoş karşılanmaz. Balığa çıkması ve balık kokuyor olması, sınıf arkadaşları tarafından alay konusu haline gelir. Zeynep tüm bu olanlara rağmen, onun için tutkuya dönüşen bu işi yapmaya devam eder…”

FİLMİN ÇEKİM SÜRECİ VE SENARYO AŞAMASI

Filmin çekim süreci ve senaryo hazırlık aşamasıyla birlikte bir yıl sürdüğünü belirten Yılmaz, filmin çekimi sürecini şu şekilde anlattı: “Set çekim süreci 3 gündü. Öncesinde sanat, reji ve görüntü ekibiyle hazırlıklar yaptık. Mekânları belirleyip, mekân üzerinde dekor, kostüm, sinematografi, reji vd. çalışmaları yaptık. Çekimleri ise iki gün Kıyıkışlacık’ta, bir gün de Milâs’ta yaptık.”

Yılmaz, kısa filminin, daha önce Fransa’da gerçekleşen Clermont Film Festivali’nin marketinde yer aldığını belirterek şunları kaydetti: “Şimdiyse 'Balkans Beyond Borders' film festivalinin finalistlerinden biri oldu. Dünyadan toplam 32 film katıldı. Türkiye’den alınan 9 filmden biri ‘Deniz Toprak Asfalt’tı. Seyirci özel ödülünü aldı.”

Film çekmeye ilgisinin çok küçük yaşlarda başladığını açıklayan Egemen Yılmaz, film çekme beceri ve yeteneğinin nasıl geliştiğini ise şöyle anlattı: “Çok şanslıyım ki evde fotoğraf makinelerimiz vardı hep. Filmleri takıp takıp elimde makinayla gezdim. Sonrasında dijitaller çıktı ve ailem de her zaman hevesliydi. İlkokulda video kamera almıştık. Çok fazla kaseti heba ettiğimi hatırlıyorum. Elimden asla düşmezdi. Daha sonrasında lisede tiyatroyla uğraştım ama fotoğraf çekme hevesim hiç geçmedi. Üniversite tercihlerinde sadece sinema bölümlerini yazdım. Okulda da en doğru kararın, sinema okumak olduğuna karar verdim. Okul sürecinde de sınıfımdan bir kaç kişiyle, kameraları asla bırakmadık. Kötü de olsa filmler çektik, final ödevlerimiz için.”

Genç Yönetmen Yılmaz, kendisine örnek aldığı kişiyi de şöyle açıklıyor: “Kendime örnek aldığım birçok insan oluyor. Dansçılar, ressamlar, müzisyenler, ciddiyetle balık tutan bir balıkçı ama kendi alanımdan sorarsanız; görüntü yönetmeni olarak Meryem Yavuz derim. Kendisi okuldan hocamdır. Kamera erkek işi dedikleri halde, direnip kendini ispatlamış harika biri.”

Egemen Yılmaz, Milas’ın Kıyıkışlacık Mahallesinden ve 1995 doğumlu. İlk, orta ve lise öğrenimini Milas’ta tamamladı. Okan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema ve Televizyon Bölümünü bitirdi… İlk filmi ‘Deniz Toprak Asfalt’ı, 2019 yazı sonunda çekti. Yeni projelere hazırlanıyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız