birgün

24° AÇIK

Gençlik acil barış istiyor

SİYASET 02.03.2022 07:24
Gençlik acil barış istiyor
Abone Ol google-news

Haber Merkezi

Sol Genç, Emek Gençliği ve Türkiye Komünist Gençliği Beşiktaş’ta "Emperyalistlerin savaşına dur" eylemi düzenledi. Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısını protesto eden gençler, "Savaşa hayır" çağrısı yaptı. Emperyalist savaşa dur de” pankartı açan gençler, "Geleceğimizi emperyalist savaşlara teslim etmeyeceğiz, "NATO’dan çıkılsın üstler kapatılsın", "Gençlik barışın saflarında" dövizleri taşıdı. Gençlik örgütü adına açıklamayı okuyan Zehra Özöcal, "NATO’nun siyasi operasyonları, darbe tezgahları, Rus ayrılıkçı hareketlerin Putin yönetimi, Nazi çetelerinin ABD tarafından finanse edilmesi gibi gerilimlerle süren Rusya ve Ukrayna arasındaki siyasi çatışma, Rusya’nın Ukrayna topraklarını işgal etmesiyle yeni bir boyut kazandı. Bu savaş, enerji şirketlerinin, silah tekellerinin, savaş örgütlerinin, tekelci kapitalistlerin savaşıdır, emperyalist barbarlık savaşıdır" ifadeleri kullanıldı.

Emekçiler ve gençlik barışta ısrar etmesi gerektiğini söyleyen Özöcal "İki taraftan birini tercih etmek zorunda değiliz! Bir yanda dünyanın enerji ve doğalgaz tekeli, yayılmacılığına, sermayesine ve askeri gücüne güvenen Rusya; şoven, göçmen ve sosyalizm düşmanı Putin yönetimi var. Arka bahçesi olarak gördüğü coğrafyalardaki hükümetlerden tam bir biat beklerken Karadeniz’in kuzeyinde ve Kafkasya’da yüz binlerce insanın yaşamını, Rus oligarklarının kâr hırsıyla tehdit ediyor. Taraf tutma yarışına girenler, kapitalist-emperyalist kavganın yıkıcılığını es geçiyorlar. Biz, Rusya-Ukrayna Savaşı karşısında hem ABD’nin NATO eliyle sürdürdüğü genişleme politikasına hem de Rusya saldırganlığına aynı anda karşı çıkıyoruz. Kapitalist-emperyalist politikalar ile mücadele etmeyi bir kenara bırakamayız, açıkça ve cesaretle barışı savunuyoruz" diye konuştu. Açıklama, "İşgalci Rusya Ukrayna’dan defol", "Katil NATO Ukrayna’dan defol" sloganları ile son buldu.

Türkiye’de yaşayan Ukraynalılar savaşa karşı birçok ilde eylem düzenledi. İstanbul’da yaşayan Ukraynalılar Beyoğlu ilçesinde Odakule Meydanı’nda buluştu. Eylemciler, savaşın bir an önce durdurulmasını istedi. Antalya’da yaşayan Ukraynalılar ise Rusya Federasyonu’nun Antalya Başkonsolosluğu önünde protesto gösterisinde bulundu. "Savaşa hayır" yazan pankart ile Ukrayna bayrakları taşıyan eylemciler adına konuşan Kayna Bekdaş "Sürekli ağlıyorum, bütün ailem Ukrayna’da. Annemi görmek için, memleketim, ülkem için her şey yaparım. Destek bekliyoruz" açıklamasını yaptı. Sakarya’da yaşayan Ukraynalılar, Atatürk Kültür Merkezi önünde bir araya geldi. "Ukrayna’ya destek ver" yazılı dövizler taşıyan Ukraynalılar "Savaşa Hayır" sloganları attı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol