birgün

17° AÇIK

ÇALIŞMA YAŞAMI 25.08.2021 18:32

Genel-İş'ten Ağrı Belediyesi'ne: Hukukun dışına çıkmayın

Genel-İş'ten Ağrı Belediyesi'ne: Hukukun dışına çıkmayın

Genel-İş Sendikası Ağrı şubesi, Ağrı Belediyesi’nde üyelerine yönelik baskılara ilişkin bir basın açıklaması yaptı.

Basına açıklamasına Genel-İş Eğitim Dairesi Başkanı M. Salih Doğrul, Ağrı Şube Başkanı Ersin Erincik, Diyarbakır 1 No’lu Şube Başkanı Hasan Eroğlu, Diyarbakır 2 No’lu Şube Başkanı Hasan Hayri Eroğlu, Van Şube Başkanı Ömer Tekin, Hakkari Şube Başkanı Abdulhalik Durani katıldı.

M. Salih Doğrul tarafından yapılan açıklamada, "2019 yılında yapılan yerel seçimlerde Ağrı Belediyesinde gerçekleşen yönetim değişikliğinden bu yana üyelerimiz ve işçiler üzerindeki baskılar bitmek bilmedi. Yapılmadık eziyet, yapılmadık fena muamele kalmadı. Yasa ve hukuk sadece kâğıt parçasından ibaret olarak görüldü. Üyelerimizden sendikalarını değiştirmeleri ısrarla istendi. İsçi arkadaşlarımızın direnmesi üzerine sistematik baskılar uygulandı. Üyelerimiz sendikalarını değiştirmeyi reddedince islerini, işyerlerini değiştirdiler, daha ağır koşullarda çalıştırıldılar. İsten çıkarılma tehditleriyle baskı gördüler," dedi.

"Az önce hukuk kâğıt parçası olarak değerlendirildi diye ifade etmiştik. Gerçekten de öyle oldu. Anayasa sendika seçme özgürlüğünü temel haklardan biri kabul eder. Hiç kimsenin sendika seçme veya sendikaya üye olup olmama özgürlüğüne müdahale edemeyeceğini güvence altına alır. Anlıyoruz ki Anayasa, Ağrı belediyesinin kapısından içeri girememiş. Ya da belediye yönetimi Anayasayı kapı dışarı etmiş," diyen Doğrul şöyle devam etti:

"Anayasa ihlal edilerek işçilerin sendikal tercihine müdahale edilmesi bir suçtur. Ceza kanunu bu sucu ve cezasını 118. Maddesinde kayıt altına almıştır. Adli makamları Anayasayı kapı dışarı yapan Ağrı belediye yönetimine karşı göreve çağırıyoruz. Bu ülkede hukukun ayrımsız işlediğini Anayasa ve yasaların herkes ve hepimiz için geçerli olduğunu görmek istiyoruz. Bilinmelidir ki sizler için görev yapan, çöpünüzü toplayıp caddelerinizi temizleyen sularınızı akıtıp, kanalizasyon işlerini üstlenen, kamu hizmeti ifa eden üyelerimiz hiç kimse tarafından itilip kakılamaz, kakılmamalıdır. Her biri emeği karşılığı ücret alan, bunun dışında hiç kimseye minnet borcu olmayan onurlu işçilerdir.

Herkesin yasalardan doğan haklarına müdahaleye cüret edemeyeceklerinin farkında olması gerekir. Nitekim çeşitli belediyelerde çeşitli kademelerde yöneticiler cezai yaptırımlarla karşı karşıya kalmıştır. Örneğin Isparta, örneğin Eskişehir belediye yöneticileri mahkûm olmuştur.

Çok yakın bir tarihte Ağrı belediyesinin toplu sözleşme yetkisi için başvuru yapılacaktır. Belediye yönetiminin hedefi işçilerin idaresini sakatlayarak toplu sözleşme yetkisini istediği gibi kontrol edebileceği yandaş bir sendikanın almasını sağlamaktır. Bu amaçla asıl görevi belediye hizmeti olan, bunun için maaş alan belediye başkan yardımcıları kamu hizmeti üretmek yerine anayasayı, yasaları ihlal etmekle meşgul bir şekilde üyelerimizi tek tek makamlarına çağırmak suretiyle rakip sendika için faaliyet içine girmiş durumdalar.

Unutulmamalıdır hukuk gereğini yapacak, er ya da geç sorumlu makamdakiler, İLO, Birleşmiş Milletler, Avrupa Sosyal Şartı gibi sözleşmelerle devletin korumayı taahhüt ettiği örgütlenme özgürlüğünü ihlal ettikleri icin cezai sorumluluklar ve tazminat ödeme yükümlülükleri ile karşı karşıya kalacaklardır. Bununla yüzleşeceklerdir. Bunun için sendika olarak Genel-İş olarak sonuna kadar mücadele edeceğimizden başta üyelerimiz olmak üzere kimsenin şüphesi olmasın. İşçi iradesini sakatlamaya yeltenen belediye yetkilileri, sizlere sesleniyoruz er ya da geç kişisel sorumluluklarınızla baş başa kalacak tazminat yükümüyle karşı karşıya kalacaksınız bunu aklınızdan çıkarmayın. Hukukun dışına çıkmayın.

İşçi arkadaşlarımıza sesleniyoruz işverenin iş ve işyeri değişikliği yetkisi yasalarla sınırlandırılmıştır. Er ya da geç eski islerinizde çalışmaya devam edeceksiniz. Sendikal nedenle isten çıkarma yasal olarak yaptırıma tabi tutulmuştur. Haklı durumdasınız, kimse sizi itip kakmalıdır, onurunuzu sonuna kadar savunun. Yanınızdayız. Geleceğinizi ipotek altına alacak şekilde işverenin tercih ettiği yandaş sendikanın yetki kazanmasına olanak vermeyin. Toplu sözleşme sizin işyerinizdeki temel güvencenizdir. Güvencenizi ve geleceğinizi korumak ellerinizdedir. Yetki sürecine az süre kaldı biraz sabır ile iyi ve umutlu günlere ulaşacağız.
Kamuoyuna ve yetkililere sesleniyoruz; kamu hizmeti görmekle yükümlü bir kurumun işçi hakları konusunda hukuk dışı davranışları, diğer kamu hizmetleri alanında da yapacakları için bir göstergedir. Ağrı ilinin bütün kesimlerine Belediyenin hukuk içinde kalması için baskı kurmaya çağrıda bulunuyoruz. Yoksa bu hukuk dışılık bir gün sizin de canınızı yakar.

Biz DİSK\Genel-İş olarak başta üyelerimizin hak ve menfaatleri olmak üzere yapılan bütün hukuksuzlukların karşısında olacağız. "

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol