birgün

15° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 23.06.2020 21:22

Genelkurmay İstihbarat Başkanı Ali Serin’in emir astsubayı FETÖ’den tutuklandı

Genelkurmay İstihbarat Başkanı Tümgeneral Ali Serin'in emir astsubayı M.K., FETÖ/PDY soruşturması kapsamında tutuklandı. 15 Temmuz'dan 4 yıl sonra tutuklanan M.K’nin, Serin’in Hava Kuvvetleri Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı yaptığı dönemde de emir astsubayı olduğu öğrenildi

Genelkurmay İstihbarat Başkanı Ali Serin’in emir astsubayı FETÖ’den tutuklandı

Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü FETÖ/PDY soruşturması kapsamında, 'ankesör soruşturmaları' ve 'itirafçı beyanları' kapsamında hakkında gözaltı kararı verilen astsubay kıdemli başçavuş M.K., polis tarafından Ankara'da yakalanarak gözaltına aldı. Çok sayıda kişinin aleyhine ifade verdiği belirtilen M.K., sorgulanmak üzere Malatya'ya getirildi.

AA'da yer alan habere göre, Genelkurmay İstihbarat Başkanı Tümgeneral Ali Serin'in Hava Kuvvetleri Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı yaptığı dönemde de görev yapan eski emir astsubayı M.K., emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Savcılık sorgusunun ardından Malatya 2'nci Sulh Ceza Hakimliği'ne çıkartılan M.K., tutuklanarak cezaevine konuldu. M.K, 2016 yılında gerçekleşen 15 Temmuz Darbe Girişimi'nden 4 yıl sonra tutuklanmış oldu.

Öte yandan 15 Temmuz 2016'da yaşanan darbe girişiminden sonra Hava Kuvvetleri Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı görevine getirilen Tümgeneral Serin, 2019 yılında Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararıyla Genelkurmay İstihbarat Başkanı oldu. Gözaltına alınan M.K.'nin bu dönemde de emir astsubaylığı görevinde bulunduğu öğrenildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol