Harmandalı Geri Gönderme Merkezi’nde çıkan yangında bir mülteci hayatını kaybetti. Avukat Ali Derman Güler, hayatını kaybeden kişinin tedavi görmesi gerekirken merkezde tutulduğunu söyledi.

Geri Gönderme Merkezi’nde mülteci yanarak hayatını kaybetti

Berkay SAĞOL

İzmir’in Çiğli ilçesinde bulunan İzmir İl Göç İdaresi Harmandalı Geri Gönderme Merkezi’nde önceki akşam saatlerinde yangın çıktı. Mültecilerin bulunduğu 5’inci katta çıkan yangında bir kişi hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden kişinin 21 yaşındaki Suriyeli Ahmed Maslem’in olduğu belirtildi. İtfaiye ve polis ekiplerinin yaptığı incelemede, yangının, ölen Ahmed Maslem’in odasındaki elektrik kablolarından çıktığı belirlendi. İzmir Barosu Göç ve İltica Komisyonundan sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Ali Deman Güler BirGün’e yaptığı açıklamada, olayın ardından İzmir Valisi, İl Göç Müdürü ve Geri Gönderme Merkezi Müdürü’yle görüştüklerini söyledi.

Güler, “Vali Bey bize, ‘Hayatını kaybeden kişi uyuşturucu sebebiyle burada bulunuyor. Burada bulunan kişilerin çoğu suçlu’ dedi. Vali Bey konu hakkında yanlış bilgilendirilmiş. Bu tavır sebebiyle o mekanlar sürekli hak ihlallerinin yaşandığı yerler oluyor” dedi. Vali’ye bu merkezlerin sivil denetime açılma taleplerini tekrar ilettiklerini ve İzmir Barosu olarak içeriye girmek istediklerini belirten Güler, “Olayın ardından ne yazık ki, ne yangının olduğu yere girebildik ne tanıklarla görüşebildik. Hiçbir şansımız olmadı. Avrupa Konseyi’nin raportörünün girdiği bir yere, biz giremiyoruz. Bunlar bizim ağrımıza gidiyor. Bizim saklayacağımız bir şey yok diyorsanız bizim denetimimize de açın dedik. Şimdiye kadarki uyarılarımız dikkate alınmadığı için genç bir insan hayatını kaybetti” diye konuştu.

BU KİŞİNİN ORADA OLMASI BİR HAK İHLALİ

Burada kalanların kendi tercihleriyle bu merkezlere gelmediğini aktaran Güler, “Bu insanların psikolojik durumundan, sağlıklarına kadar devlet sorumlu. Güvenliğinin sağlanmasından da sorumlu. Hayatını kaybeden kişinin geçen günlerde psikologla randevusu olduğunu öğrendik. Bu kişinin psikolojisinin bozuk olduğu biliniyorsa, bu şahsın yeri asla Geri Gönderme Merkezi olamaz. Hastaneye gönderilmeli veya uyuşturucu bağımlılığı varsa da bağımlılık merkezine yatırılmalı. Bu kişinin orada olması bile bir ihlal. Kendisine gerekli yardım yapılmamış. Bize uzun zamandır söylediğimiz giriş izni verilseydi, bu kişinin sağlık sorunlarını tespit edip şahsın hayatını kurtarabilirdik. Bir insan hayatı bu şekilde göz göre göre sona erdi” ifadelerini kullandı.

Kendilerine Vali tarafından Geri Gönderme Merkezi’nin boşaltılacağı konusunda bilgi verildiğini söyleyen Güler, şunları kaydetti: “Biz Vali beyden İzmir Barosu olarak, Geri Gönderme Merkezleri’nde yaşanan sıkıntıların çözülmesi için önerilerimizi paylaşmak için randevu talep ettik. Önümüzdeki günlerde bu görüşmeyi yapmayı umuyoruz.”