birgün

23° AÇIK

Germany's Merkel criticizes Turkey sharply after detention of two more Germans

BİRGÜN DAİLY 01.09.2017 18:55
Germany's Merkel criticizes Turkey sharply after detention of two more Germans
Abone Ol google-news

Reuters – 1 September 2017, Friday

NUREMBERG - German Chancellor Angela Merkel on Friday sharply criticized Turkey’s detention of two further German citizens, saying Berlin should react decisively and perhaps rethink its relations with Ankara.

Under the circumstances, Merkel said she did not think it was appropriate to carry out further discussions with Ankara about its participation in a European Union customs union.

“We must react decisively,” Merkel told a business event in the southern city of Nuremberg. Given the latest events, she said it was “perhaps necessary to rethink” relations with Ankara.

A government spokeswoman told reporters earlier on Friday that two German citizens had been detained in Turkey for what Berlin believes are “political” reasons.

Source: https://www.reuters.com/article/us-germany-turkey-detentions/merkel-germany-must-react-decisively-to-latest-detentions-in-turkey-idUSKCN1BC4IG

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun