birgün

21° PARÇALI BULUTLU

Gezegenevi miniklerin ufkunu açacak

BİRGÜN EGE 07.09.2021 06:09
Gezegenevi miniklerin ufkunu açacak
Abone Ol google-news

BERKAY SAĞOL

Hem çocuk hem gençlere hitap eden ve teknolojik altyapısıyla İzmir’de alanında en iyisi olma iddiasında olan planetaryum (gezegenevi), Karşıyaka Evrensel Çocuk Merkezi’nde hizmete başladı. Aynı anda 98 kişiye hizmet verebilecek olan ve 16 metre kubbe çapıyla İzmir’in en büyük planetaryumu, haftanın her günü ziyaret edilebilecek. Proje hakkında bilgi veren Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, “Burayı yenileyim diye arkadaşlarımız çalışmalarını sürdürüyor. Neler ekleyebiliriz diye düşündüğümüzde bunu bulduk. Aslında her kentin ihtiyacı olan bir tesis. Teknik açıdan Türkiye’nin en iyi Planetaryumu. Bunu öncelikli olarak eğitim amaçlı, aynı zamanda genç ve çocukların vakit geçirmesi için düşündük. Bizim derdimiz buradan para kazanmak değil. Teknoloji, bilim açısından çocuklarımızın biraz ufuklarını açmak istiyoruz” dedi.

Bölgenin eğitim kampüsüne dönüştüğüne dikkat çeken Tugay, şöyle devam etti: “Burada sıfır karbon noktası tesisi kuruldu. Ege Orman Vakfıyla kurduğumuz bir tesis. Çocuklarımıza çevre konusunda eğitimler veriyoruz. Biraz ilerde bilim müzesi var. Yanda bir okul var. O okulun bitişinde ekolojik yaşam merkezi yapıyoruz. İhalesi yapıldı. Tarım, bitkiler ve toprak konusunda yine çocuklara ve gençlere eğitimler verilecek. Yetişkinlere de aromatik bitkiler hakkında eğitimler verilecek. Buranın bahçesinde bir tane botanik bahçesi yapmayı düşünüyoruz. İzmir’in ikliminde olmayan bitki koleksiyonu oluşturmak istiyoruz. Her yerde görmediğimiz bazı hayvan türlerini sergileyeceğiz. İlgi çekici yer haline getirmeyi düşünüyoruz” diye konuştu.

PLANETARYUM NEDİR?

Planetaryum veya gezegenevi, güneşin, yıldızların, gezegenlerin ve diğer gök cisimlerinin yapay görüntüsünün özel bir yansıtıcı yardımıyla kubbe şeklindeki tavana yansıtıldığı gösteri salonlarına verilen isim.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol