birgün

29° PARÇALI AZ BULUTLU

Gezi Davası'nda şerh düşen hakim Bektaş, Tokat'a 'kendi isteğiyle' gitmiş

Hakimler ve Savcılar Kurulu Birinci Dairesi tarafından, Adli ve İdari Yargı 2022 Yılı Ana Kararnamesi ile 5 bin 426 hakim ve savcının, 33 ilin başsavcısının, 351 yerel mahkeme üyesinin yerleri değişti. Gezi davasında muhalefet şerhi veren tek hakim olan Kürşad Bektaş'ın İstanbul'dan Tokat'a sürüldüğü iddiasının gerçeği yansıtmadığı, kendi isteğiyle kente gittiği belirtildi.

GÜNCEL 20.06.2022 17:01
Gezi Davası'nda şerh düşen hakim Bektaş, Tokat'a 'kendi isteğiyle' gitmiş
Abone Ol google-news

Hakim ve Savcılar Kurulu'nun (HSK), 5 bin 75 adli ve 351 idari hakim ve savcıyı kapsayan yaz kararnamesi tamamlandı. Hakimler ve Savcılar Kurulu 1. Dairesi tarafından hazırlanan 2022 adli ve idari yarı ana kararnamesi ile 5075 adli yargı, 351 ise idari yargıdan olmak üzere toplam 5426 hakim savcının görev yeri değiştirildi.

Karara göre, Gezi Davası'nda verilen kararlara şerh düşen İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin üye hakimi Kürşad Bektaş, İstanbul'dan Turhal Hakimliği'ne atandı. Bunun üzerine Bektaş'ın 'sürüldüğü' değerlendirmeleri yapıldı.

KENDİ İSTEĞİYLE GİTMİŞ

Halktv.com.tr'den Seyhan Avşar'a konuşan, Bektaş'ın yakın çevresi bir sürülme durumunun söz konusu olmadığını, Bektaş'ın bu yıl tayinci olduğunu ve kendi isteğiyle Tokat'a gönderildiğini açıkladı.

Kürşat'ın 4 yıldır birinci bölgede görevli olduğu, kararname ilkeleri çerçevesinde ve talebi doğrultusunda atamasının yapıldığı öğrenildi.

GEZİ'DE NE DEMİŞTİ?

Bektaş, Gezi dosyasında dinlemelerden başka delilin olmadığını, dinlemelerin de hukuka aykırı kararla yapıldığını vurgulamış, "Üstelik hukuka uygun kabul edilseler bile somut kanıtlarla desteklenmiyor. Dosyada mahkûmiyet için yeterli delil yok. Beraat verilmeli" demişti.

SBK'NİN ABD'YE İADESİNE İTİRAZ ETTİ

Avusturya Adalet Bakanlığı’nın SBK Holding'in sahibi Sezgin Baran Korkmaz'ın ABD'ye iade edilmesine ilişkin kararına Korkmaz’ın avukatları itiraz etti.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol