Gıdada KDV indiriminin ardından fiyatlar arttı

CHP'li Veli Ağbaba, Erdoğan'ın bazı ürünlerde KDV’nin yüzde 18’de yüzde 8’e düşürülmesine yönelik açıklamalarını değerlendirdi. Ağbaba, yaptığı yazılı açıklamada, KDV indiriminin enflasyonla mücadele konusunda tek başına yeterli olmadığını belirtti ve şunları kaydetti:

“Türkiye, AKP iktidar ile birlikte adeta tarihinin en yoksul dönemini yaşıyor. Türkiye’de artık yoksulluk kuyrukları alışıla geldik bir hal almaya başladı. Ucuz ekmek, et, ayçiçeği yağı, şeker kuyrukları, ülkedeki yoksulluğun ne net göstergesi. Ülkede 11,3 milyon kişi gıda yardımıyla ayakta duruyor. 5,9 milyon aileye sosyal yardım yapılıyor. Açlık sınırı 5 bin liraya dayanmış ve 10 milyon asgari ücretli, ailesi ile birlikte açlığa terk edilmiş durumda. 8 milyon emekli, asgari ücretin altında emekli aylığı alıyor. Emeklilerin dörtte biri çalışmak zorunda kalıyor. Peki neden bu kadar yoksullaşıyoruz? Sadece sarayı ve yandaşlarını zengin etmek için."

"Çocuk bezi ve bazı temizlik ürünlerinde KDV oranının yüzde 18’den yüzde 8’e indirildiği açıklandı. Bugün fiyatlara baktık, 350 TL’ye büyük paket bir çocuk bezi fiyatı karşımıza çıktı. 350 TL fiyatındaki çocuk bezinde indirim etkisi sadece 38 TL olacak" diyen Ağbaba, "110 TL’ye satılan 32’li tuvalet kâğıdındaki indirim ise sadece 11 TL olacak. Ama tabii enflasyon gelecek aylarda ne olacak; yüzde 60’ları, yüzde 70’leri aşacak. Yani KDV indirimi tek başına fiyatlarla mücadelede yeterli değil" ifadelerini kullandı.

ANKA