Göç İdaresi Başkanlığı, sosyal medyada ‘provokatif amaçlı muz yedikleri’ iddia edilen 45 göçmenin sınır dışı edilmek üzere geri gönderme merkezlerine sevk edildiğini duyurdu.

Göç İdaresi duyurdu: Muz yiyen göçmenler Geri Gönderme Merkezlerine sevk edildi

Sosyal medyada ‘provokasyon amaçlı muz yedikleri’ iddiasıyla hedef gösterilen göçmenlerle ilgili olarak Göç İdaresi Başkanlığı tarafından açıklama yapıldı.

Açıklamada, 45 göçmenin, haklarında yapılan adli işlemlerin ardından Geri Gönderme Merkezlerine sevk edildiği kaydedildi.

İçişleri Bakanlığı’na bağlı Göç İdaresi Başkanlığı’nın açıklamasında şunları aktarıldı:

“TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonuna bağlı Göç ve Uyum Alt Komisyonu'nda düzensiz göçle mücadele konusunda genel bilgi veren Başkan Yardımcımız, kendisine yöneltilen sosyal medyada paylaşılan provokatif muz görüntüleri ile ilgili bir soruya cevap verirken sorunun cevabı yazılı olarak istenmiş, sözlü cevap yarım kalmış bu da kamuoyuna yanlış yansıtılmıştır.

Bahse konu provokatif paylaşımları yapan 45 yabancı uyruklu şahıs tespit edilmiş, bu şahıslar adli işlemlerin ardından sınır dışı edilmek üzere Geri Gönderme Merkezlerine sevk edilmiştir. İşlemleri devam eden 45 yabancı uyruklu şahıs halen Geri Gönderme Merkezlerinde idari gözetim altında bulunmaktadır.”

NE OLMUŞTU?

Bir kişinin verdiği sokak röportajında “Ben muz yiyemiyorum, siz kilolarca muz alıyorsunuz” ifadesinin ardından, Suriyeli göçmenlerin sosyal medyadan paylaştıkları videolarda ‘provokasyon amaçlı muz yedikleri’ öne sürülmüştü.

Göç İdaresi'nden yapılan açıklamada, bu görüntüler nedeniyle göçmenlerin sınır dışı edilmek üzere gözaltına alındığı ifade edilmişti.