Gökçek "Adıyaman'da 6 milyar dolarlık jelibon rezervi bulundu" paylaşımını gerçek sandı

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı AKP'li Melih Gökçek, "Adana’da bulunan petrolden sonra, Adıyaman’da arama çalışması yapılan iki kuyuda 6 milyar dolarlık Jelibon rezervlerine rastlandı…” şeklindeki paylaşımı gerçek sanarak canlı yayında anlattı.

Paylaşım ise Sözcü Gazetesi Yazarı Murat Muratoğlu’na ait. Muratoğlu, 28 Haziran 2022 günü yeni petrol rezervi keşfi açıklamalarına göndermede bulunarak Twitter'da “Adana’da bulunan petrolden sonra, Adıyaman’da arama çalışması yapılan iki kuyuda 6 milyar dolarlık Jelibon rezervlerine rastlandı…” şeklinde paylaşımda bulunmuştu.

Ankara Masası TV’de Fatih Atik’in konuğu olan Melih Gökçek, petrol rezervi keşiflerine dair yorumda bulunurken 6 milyar dolarlık jelibon rezervinin keşfedildiğini anlattı:

“Araştırmış bulmuş ve kapatmışlar. Buralarda petrol olduğu ortaya çıkıyor. Bugüne kadar bunları araştırtmamışlar bile. Şimdi hepsini teker teker buluyor. Sadece Adana’da bulduğu 1 milyar. Adana’da yeni bir şey daha bulmuşlar. Bugün gazetede okudum. Ne anlama geldiğini de bilmiyorum. İtiraf edeyim. Araştıracağım ki bileyim. Onun adı var. Çocuklar yer ya. Jelibon. Jelibon bulunmuş. Ne demek jelibon bilmiyorum. Yeraltında 6 milyar dolarlık jelibon bulunmuş. Bu ne anlama gelmiyor bilmiyorum. Bugünkü medyaya baktım. [Fake falan olmasın başkanım?] Hayır fake değil. Resmî şey. Arka arkaya bulunuyor.”

Twitter'da alay konusu olan Gökçek, daha sonra bir paylaşım yaparak konuya değindi.

Gökçek şunları yazdı:

"ANKARA MASASINDA BİR ARKADAŞIMIN GÖNDERDİĞİ BİR HABER ÜZERİNE, BUGÜN ESKİŞEHİRDE YERALTINDA BULUNAN “Nadir toprak elementi” ÜZERİNE KONUŞURKEN “İçinde Jelibon diye bir maddeymiş, ne olduğunu bilmiyorum”
DİYE BİR KONUŞMA YAPTIM.
NE KADAR SOLCU VARSA AKLINCA ALAYA BAŞLAMIŞ.

AÇIKÇA NE OLDUĞUNU BİLMİYORUM DEMEME RAĞMEN,
MAL BULMUŞ MAĞRİBİ GİBİ SALDIRMAYA BAŞLAMIŞLAR.

DEMEK Kİ TROLLENEBİLİYORUM.

DEMEK Kİ BUNDAN SONRA DAHA DİKKATLİ OLMAMIZ LAZIM"