birgün

14° PARÇALI BULUTLU

TEKNOLOJİ 08.01.2020 11:30

Google Asistan'ın aylık aktif kullanıcı sayısı açıklandı

Arama devi Google, Amazon'un Alexa’sı ve Apple’ın Siri’si ile rekabet eden dijital yardımcısı Google Asistan’a ait kullanıcı verilerini açıkladı

Google Asistan'ın aylık aktif kullanıcı sayısı açıklandı

ABD merkezli teknoloji devi Google, firmanın aynı adı taşıyan dijital yardımcısı Google Asistan'ın aylık 500 milyon kişi tarafından kullanıldığını açıkladı.

Webtekno'dan Okan Candoğan'ın haberine göre; Google, kendi geliştirdiği dijital asistanını 2016 yılının mayıs ayında kullanıma sunmuştu. Oldukça kısa bir süre içerisinde yarım milyardan fazla insan tarafından aktif olarak kullanılan akıllı asistan, toplamda 30 ülkede 90 farklı dilde erişime açık.

Geçtiğimiz yıl Google, dünyanın en büyük teknoloji konferansı olan CES 2019’da Google Asistan’ın 1 milyardan fazla cihazda yüklü olduğunu duyurmuştu ancak bu cihazların büyük çoğunluğu önceden yüklenmiş yazılımla birlikte gelen Android telefonlardı. Bununla birlikte yazılımın bu kadar çok telefonda yüklü olmasının ana sebebi de Android avantajından kaynaklanıyor zira ne kadar çok Android telefon, o kadar çok Google Asistan anlamına geliyor.

Geçtiğimiz yıl akıllı asistanı Alexa’nın 100 milyon cihazda kullanıldığını açıklayan e-ticaret devi Amazon ise bu yıl net bir rakam paylaşmasa da Alexa’nın “yüz milyonlarca” cihazda aktif bir şekilde kullanıldığını duyurdu. Bu noktada Google ve Amazon arasındaki fark oldukça fazlaymış gibi gözükebilir fakat Google tarafından paylaşılan rakamların büyük bir çoğunluğu Android cihazlardan geliyor.

Bir diğer teknoloji devi Apple’a gelecek olursak firma, Siri’nin kullanıcı verilerini en son 2018 yılının başlarında açıklamıştı. Teknoloji devi tarafından yapılan açıklamaya göre Siri, 2018’in başlarında dünya genelinde 500 milyondan fazla kişi tarafından aktif olarak kullanıyordu.

cukurda-defineci-avi-540867-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız