Google 18 ülkede yaşanan erişim sorunuyla ilgili bilgilendirme yaparak sorunun tamamen çözüldüğünü duyurdu

Google'dan erişim sorunu ile ilgili açıklama

Türkiye'deki Google servislerine bugün erişim çöktü. Yaklaşık yarım saat süren erişim sorunlarının ardından Türkiye’de Google servisleri tekrar kullanılabilir hale geldi. Google'dan erişim sorunu ile ilgili açıklama geldi.

Google'dan yapılan açıklamada, "Google’ın Bulgaristan’daki ağı üzerinde yönlendirilmiş olan trafikte yaşanan birden fazla eşzamanlı fiber kesintisi sorunu, etkilenen tüm kullanıcılar için Türkiye Saati ile 13:36 (ABD / Pasifik zamanı ile 19 Aralık 2019 02:36) itibarı ile tamamen çözülmüştür. Bu süre içinde, Google hizmetlerine Bulgaristan ağ bağlantı noktamız üzerinden erişen kullanıcılar, sözkonusu Google hizmetlerine ulaşamamıştır.

Sorunun çözümüne kadar geçen sürede gösterdiğiniz sabır için teşekkür ederiz. Sorunun temel nedenini belirlemiş ve etkilenen trafiği, ağımızın sorundan etkilenmiş olan kısımlarının etrafına yönlendirmiş durumdayız. Konuyla ilgili dahili bir araştırma sürdürüyoruz. İleriki bir tarihte ayrıntılı bir olay özetini de paylaşmış olacağız." denildi.

İnternet trafiğini gözlemleyen NetBlocs da, Google'ın yanı sıra Youtube ve Gmail'e de bazı ülkelerden girilemediğini duyurmuştu. NetBlocs, sorunun en yoğun etkilediği yer olarak Türkiye'yi işaret etmiş ancak sorunun hükümetlerin sansür girişimlerinden kaynaklanmadığını bildirmişti.