birgün

28° PARÇALI AZ BULUTLU

Google kullanıcıları, dile takılan şarkıları ‘bulmak için mırıldanacak’

Google, dile dolanan ve hatırlanamayan şarkıları bulmak için yeni bir özellik geliştirdi. Yeni uygulşama sayesinde kullanıcılar, mırıldanarak ya da ıslık çalarak akıllarına takılan şarkının isimini bulabilecek.

TEKNOLOJİ 16.10.2020 15:39
Google kullanıcıları, dile takılan şarkıları ‘bulmak için mırıldanacak’
Abone Ol google-news

ABD merkezli teknoloji devi Google, “Hum to Search” (Bulmak için Mırıldan) adlı yeni bir özelliğini tanıttı. Türkçe dahil olmak üzere, 20 dili şimdiden destekleyen yeni araç sayesinde akıllara takılan şarkının ismini düşünmek tarihe karışacak.

ÖZELLİK SİNİRSEL HESAPLAR KULLANILARAK GELİŞTİRİLDİ

'Hum to Search' hakkında konuşan Google'ın Başkan Yardımcısı Aparna Chennapragada, kullanıcıların Google'a her ay yaklaşık 100 milyon kez dinledikleri ama hatırlayamadıkları şarkıları bulmak için "hangi şarkı çalıyor?" başlığında arama yaptıklarını söyledi.

Tanıtım toplantısında, gelişmiş bir yapay zeka ve sinirsel hesaplamalar kullanılarak geliştirilen söz konusu teknolojinin ses kaydı analizi yapabildiği ve bunu dijital dalga biçimine dönüştürebildiği belirtildi. Daha önce benzer bir özellik ses ve konuşma tanıma şirketi SoundHound tarafından kullanıma sunulmuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun