birgün

19° PARÇALI AZ BULUTLU

"Görev süresi dolan BİK Yönetim Kurulu'nun kararları geçersizdir"

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, 6 ay önce görev süresi dolan Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu'nun seçim yapılmadan göreve devam etmesini Meclis gündemine taşıdı. Sertel, "An itibariyle 2021 yılının şubat-ağustos ayları arasında alınan BİK Yönetim Kurulu kararlarının geçersizliği söz konusudur" dedi.

GÜNCEL 16.09.2021 16:43
"Görev süresi dolan BİK Yönetim Kurulu'nun kararları geçersizdir"
Abone Ol google-news

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, görev süresi dolan Basın İlan Kurumu (BİK) Yönetim Kurulu için seçim yapılmamasını TBMM gündemine taşıdı. Sertel, “BİK Yönetim Kurulu’nun kanunla belirlenen görev süresi 2021 yılının şubat ayında sona ermiştir. Aradan altı ay geçmesine rağmen BİK Genel Kurulu’na toplantı çağrısı yapılmamış ve dolayısıyla yeni Yönetim Kurulu seçilmemiştir. Dolayısıyla 2021 yılının şubat-ağustos ayları arasında alınan BİK Yönetim Kurulu kararlarının geçersizliği söz konusudur” dedi.

Atilla Sertel, yaptığı açıklamada, kısa bir süre önce TRT Genel Müdürlüğü’ne atanan Mehmet Zahid Sobacı’nın aynı zamanda BİK Yönetim Kurulu Başkanı olduğunu anımsattı. Sertel, Sobacı ve beraberindeki yönetim kurulu üyelerinin BİK’teki koltuklarını haksız ve hukuksuz olarak işgal ettiklerini belirtti.

“BİK KURULUŞ AMACINDAN SAPMIŞTIR”

Yasaların ve teamüllerin birer birer çiğnendiği, liyakatin rafa kaldırıldığı bir ülke haline gelindiğini belirten Atila Sertel, açıklamasında şunları kaydetti:

“195 sayılı Kanun’la kurulan BİK’in en önemli görevi, resmi ilanları gazetelere hakkaniyetli bir şekilde dağıtarak basına destek olmak ve basının gelişimini sağlamaktır. Ancak son dönemde BİK tarafından muhalif basına yönelik yapılan susturma ve cezalandırma amaçlı ilan kesme uygulamaları, BİK’i kuruluş amacından saptırmaktadır. Muhalif televizyonlara yönelik olarak da RTÜK tarafından yapılan susturma ve cezalandırma amaçlı benzer uygulamalar, tek merkezden yürütülen ve toplumu kutuplaştırmaya yönelik bir operasyona girişildiğini düşündürmektedir. BİK Yönetim Kurulu tarafından alınan kararlarla gazetelerin ilanları kesilmektedir. Ancak mevcut BİK Yönetim Kurulu’nun kanunla belirlenen görev süresi, 2021 yılının şubat ayında sona ermiştir. Aradan altı ay geçmesine rağmen BİK Genel Kurulu’na toplantı çağrısı yapılmamış ve dolayısıyla yeni Yönetim Kurulu seçilmemiştir. An itibariyle 2021 yılının şubat-ağustos ayları arasında alınan BİK Yönetim Kurulu kararlarının geçersizliği söz konusudur.”

'KANUN ÇİĞNENİYOR'

195 sayılı Kanun’da yer alan maddelerin açık olduğunu ifade eden Sertel, “195 sayılı Kanun’un 5. maddesinde, ‘BİK Genel Kurulu 36 üyeden oluşur ve bu üyeler iki yıllık süre ile seçilir’, 6. maddesinde ‘Genel Kurul 3 ayda bir toplanır, toplantı tarihi ve yeri 15 gün önce üyeler bildirilir’, 7. maddesinde ‘Genel Kurul çoğunlukla toplanır, çoğunluk yoksa ertesi gün çoğunluk aranmaksızın toplantı yapılır’, 10. maddesinde ise ‘BİK Yönetim Kurulu, Genel Kurulca kendi üyeleri arasından seçilecek altı üye ile kurum genel müdüründen oluşur, Yönetim Kurulu’nun karar alabilmesi için dört olumlu oy şarttır’ hükümleri yer almaktadır. BİK Genel Kurulu ve yönetimi, kanun hükümlerini açıkça çiğniyor. AKP’nin koltuk sevdalıları, paraşütle indikleri koltukları bırakmak istemiyor. İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı olarak bir dönem benim de görev aldığım BİK Genel Kurulu derhal toplantı çağrısı yapmalı ve yasaları uygulamalıdır” diye konuştu.

SORU ÖNERGESİ VERDİ

BİK’te yaşanan kanunsuzluklarla ilgili Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi veren Atila Sertel, Oktay’a şu soruları yöneltti:

1- “BİK Genel Kurulu’nun 2021 yılı şubat ayından beri altı aydır toplantıya çağrılmamasının kanuni gerekçesi nedir? Seçilmiş Genel Kurul üyelerinin kanunla verilen kamu görevlerini yapması neden engellenmektedir?

2- 2021 yılı şubat ayından beri, altı aydır süresi bitmesine ve dolayısıyla yetkisizliğe rağmen görev yapan BİK Yönetim Kurulu’nun aldığı kararlar iptal edilecek midir?

3- 2021 yılı şubat ayından itibaren BİK Genel Kurulu’nda görev yapması gereken on iki Cumhurbaşkanlığı temsilcisi hangi kanuni gerekçeyle atanmamıştır? Atanacaklarsa ne zaman ve hangi kritere göre atanacaklardır?

4- Önceki hükümet sisteminde Maliye, Adalet, İçişleri, Çalışma ve Sosyal Güvenlik gibi bakanlıkların üst düzey bürokratları BİK Genel Kurulu’na hükümet temsilcisi olarak atanmaktaydı. Yeni hükümet sisteminde, yine gazetecilere yönelik yaptığı fişleme çalışmasıyla bilinen SETA’ya mensup temsilciler mi atanacak?

5- İletişim Başkanlığı’nın, hükümet adına hesap ve işlemlerini denetleme yetkisi dışında BİK üzerinde başka bir yetkisi var mıdır? BİK’e emir veya talimat vermekte midir? BİK’e tavsiye veya telkinde bulunmakta mıdır?

6- BİK Genel Kurulu’nda, yönetim ve denetim kurullarının oluşumu için yapılacak seçimlere hükümet adına liste çıkarmak veya başka suretle müdahale edilecek midir?”

ANKA

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol