Doç. Dr. Ali İhsan Ökten, Adana Şehir Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniği Eğitim Sorumlusu görevinden alınmasına tepki gösterdi. Ökten, "Bunca yıl verilen emeğin karşılığı bu olmamalıydı" dedi. Adana Tabip Odası ise, "Doç. Dr. Ökten bu ülkedeki iyi hekimlik değerlerinin simgesidir" açıklamasını yaptı.

Görevden alınan Doç. Dr. Ali İhsan Ökten: Bunca yıl verilen emeğin karşılığı bu olmamalıydı

YAKUP DURMUŞ / ADANA

Adana Şehir Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniği Eğitim Sorumlusu Doç. Dr. Ali İhsan Ökten’in görevden alınmasına tepkiler sürüyor. Doç. Dr. Ökten, "Her şeye rağmen daha bilimsel, daha demokratik, daha nitelikli hekimlik için mücadeleye devam" dedi.

Adana Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Selahattin Menteş ve Doç. Dr. Ali İhsan Ökten açıklamalarda bulundu.

Adana Tabip Odası Yönetim Kurulu adına yazılı açıklama yapan Menteş, “Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörlüğünün kendi yönergelerine uygun olmayan atamalarından sonra şimdi de uygunsuz görevden almalar başlamıştır. Kendi çıkarttıkları 1 Ocak 2021'de geçerli olacak atama yönergesini beklemeden dünyada benzeri görülmemiş şekilde tam 660 akademik kadroya atama yapılmıştır. Bu atamaların ve kadroların dağıtılmasındaki durum bizleri derin kaygıya itmiştir. Bu atamaların etkisi geçmeden şimdi de Sağlık Bilimleri Üniversitesine bağlı çeşitli hastanelerde eğitim sorumluları da gerekçesiz değiştirilmeye devam ediyor" ifadelerini kullandı.

"DR. ÖKTEN İYİ HEKİMLİK DEĞERLERİNİN SİMGESİDİR"

“Adana Şehir Hastanesi Beyin Cerrahi Eğitim Sorumlusu Doç. Dr. Ali İhsan Ökten de pek çok hocamız gibi gerekçe sunulmadan görevinden alınmıştır" diyen Menteş, "Doç. Dr. Ökten; TTB 2. Başkanı, Türk Nöroşirürji Derneğinin Genel Sekreteri ve Adana Tabip Odasının önceki başkanıdır. Doç. Dr. Ökten sayısız hekim yetiştirmiş, binlerce hastayı iyileştirmiş ve tanıyan herkes tarafından saygıyla anılan bir hekimdir. Doç. Dr. Ökten bu ülkedeki iyi hekimlik değerlerinin simgesidir" diye konuştu.

“Ülkemizde bilimsel kriterlere göre değil kişilere göre yapılan atama veya görevden almalar kurumsal, bilimsel ilerlemenin durmasına yol açmaktadır" diyen Menteş, şunları söyledi: "Bu kurumlarda eğitim alan genç meslektaşlarımızın gelişimlerini olumsuz etkilemektedir. Ayrıca buralardan hizmet alan yurttaşların da nitelikli sağlık hizmeti almalarında sorun oluşturabileceği kaygılarını taşımaktayız. Bu tür göreve getirme ve görevden almalarda liyakate önem verilmesi; hizmet ve eğitimin kesintisiz sürdürülebilmesi için dikkat edilmesi gerektiğini düşünmekteyiz. Bu tür atama ve görevden almaların olumlu sonuç vermeyeceği endişesini taşıyor ve yetkilileri dikkatli olmaya çağırıyoruz."

"VERİLEN EMEĞİN KARŞILIĞI BU OLMAMALIYDI"

Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniği eğitim sorumluluğu görevinden alınan Doç. Dr. Ali İhsan Ökten ise, "Bunca yıl verilen emeğin karşılığı bu olmamalıydı" dedi.

Ökten, açıklamasında şunları söyledi: "Kliniğimiz içinden birine verilecek bu sorumluluk beni çok mutlu edecekti. Çünkü yılların emeği bunu gerektirirdi. Burada sorun kişisel değil sistemseldir. Çünkü siyaset gerçeğin ve her şeyin önüne geçmiştir. Her şeye rağmen daha bilimsel, daha demokratik, daha nitelikli hekimlik için mücadeleye devam."