Resmi Gazete'de Cumhurbaşkanı imzasıyla yayımlanan karara göre 16 Eylül’de Şırnak Üniversitesi'ne rektör yapılan Abdurrahim Alkış, göreve gelmesinden 12 gün sonra makam aracı kiralamak için ihale açtı. Alkış'ın kiraladığı aracın 12 aylık kira maliyeti ise 402 bin 84 TL 96 kuruş oldu.

Göreve getirilen rektörün ilk işi araç kiralamak oldu: Yıllık 402 bin TL!
Şırnak Üniversitesi’nin yeni rektörü Abdurrahim Alkış (sağda)

Şırnak Üniversitesi’nin çok tartışılan rektörü Mehmet Emin Erkan’ın yerine 16 Eylül’de Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Temel İslam Bilimleri Bölümü Tasavvuf Anabilim Dalı öğretim üyesi Abdurrahim Alkış’ın ataması yapıldı.

Eski Rektör Mehmet Emin Erkan makam akrabası için verdiği özel ilan ve hazine arazilerine el koymasıyla gündeme gelmişti. Erkan’ın bir diğer skandalı ise makam aracıyla ilgili olmuştu. Erkan’ın ilk olarak 2018’de kiraladığı makam aracı için yeniden başvuru yaptığı ve bu araç için şartnamede değişiklik yaptığı ortaya çıkmıştı. Bununla da sınırlı kalmayan skandallara bir de araca takılan resmi “kırmızı plaka”yı yasaya aykırı olduğu halde başka bir aracın plakasıyla değiştirdiği iddia edilmişti.

YILLIK MALİYETİ 402 BİN TL

Cumhuriyet'ten Bora Erdin'in haberine göre, bu skandalların ardından yerine gelen Abdurrahim Alkış da göreve gelmesinden 12 gün sonra makam aracı kiralamak için ihaleye çıktı. “12 aylık yakıtsız ve şoförsüz rektörlük makam aracı hizmeti için binek araç kiralama işi” için 28 Eylül’de ihale onayı alındı.

İhaleyi Halil Tatar isimli şahıs şirketi 360 bin TL’ye aldı. Aracın 12 aylık kira maliyeti ise 402 bin 84 TL 96 kuruş oldu. Üniversite makam aracı için yakıt ve şoför hariç 36 bin TL ödeme yapacak. Üniversitenin 2022 Merkezi Yönetim Bütçesi’nden aldığı pay ise 141 milyon 255 bin TL olmuştu.