birgün

23° AÇIK

YAŞAM 30.07.2020 12:26

Goril Rafiki'yi öldüren kaçak avcılardan biri 11 yıl hapis cezasına çarptırıldı

Uganda'nın en tanınmış dağ gorillerinden biri olan Rafiki'nin katili 11 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Goril Rafiki'yi öldüren kaçak avcılardan biri 11 yıl hapis cezasına çarptırıldı

Uganda'nın nadir görülen gümüş sırtlı gorillerinden biri olan ve dünyaca tanınan Rafiki'yi öldüren kaçak avcılardan biri 11 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Bwindi Ulusal Parkı'nda yaşayan 25 yaşındaki goril Rafiki’nin öldürülmesinden sorumlu tutulan kaçak avcılardan Felix Byamukama, ‘soyu tükenmekte olan bir hayvanı öldürmek’ ve ‘korunan bir alana izinsiz girmekten’ suçlu bulundu. Byamukama, 11 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Byamukama’nın beraberindeki diğer üç avcı ise haklarındaki suçlamaları reddetti, mahkeme, bir sonraki duruşmaya kadar cezaevinde tutulmalarına hükmetti.

Kararı memnuniyetle karşılayan Uganda Vahşi Yaşam İdaresi (UWA), ‘adaletin yerini bulduğunu’ belirtti.

Byamukama, ilk ifadesinde gorilin kendisine saldırdığını ve meşru müdafaa yapmak zorunda kaldığını savunmuştu.

1 Haziran’da ortadan kaybolan Rafiki, ertesi gün cansız bulunmuştu.

25 yaşındaki Rafiki'nin ölümüyle ülke topraklarında yaşamaya ve insanlarla temasa alıştırılmış en eski tür olan Nkruringo ailesinden geriye sadece 17 goril kalmıştı.

Gorillerin lideri olan Rafiki’nin yokluğunun grubu da ciddi şekilde etkilenmesi bekleniyor. Uzmanlar, grubun dağılabileceğini ve bir daha insanlarla temas kurmak istemeyebileceklerini belirtiyor.


Dağ gorilleri 2018 yılında kaçak avcılığı önleme devriyeleri de dahil olmak üzere yoğun koruma çabalarının başarıya ulaşmasıyla Uluslararası Doğayı Koruma Birliği tarafından kritik tehlike altındaki türler listesinden çıkarılmıştı.

Kaynak: BBC

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız