birgün

15° PARÇALI AZ BULUTLU

ÇALIŞMA YAŞAMI 26.11.2020 10:24

Gözaltına alınan Ermenekli madenciler adliyeye getirildi

Hak gasplarına karşı Ankara'ya yürümek isterken gözaltına alınan Ermenekli madenciler adliyeye getirildi

Gözaltına alınan Ermenekli madenciler adliyeye getirildi

Karaman Ermenek'te bir yılı aşkın süredir maaş ve tazminatlarını alamadıkları için Ankara’ya yürümek isterken gözaltına alınan maden işçileri Ermenek Adliyesi’nde.

Bağımsız Maden İş Genel Başkanı Tahir Çetin , uzman Ayşe Büşra Yılmaz ile 30 madencinin poliste susma hakkını kullandığını, savcılık ifadelerine başlanmasının beklendiğini duyurdu.

Bağımsız Maden İş, jandarmanın işçilerin Adliye önüne gelişini engellemeye çalıştığını ve Fehim Özbey'in ofisinin abluka altına alınmış durumda olduğunu belirtti. Adliye önünde yoğun bir kolluk gücü oluşturuldu.

Cenne ve Seba Maden Ocağı işçileri, dün (25 Kasım) eylemlerinin 87. gününde Ermenek Güneyyurt Meydanı'nda basın açıklaması yaptıktan sonra Ankara'ya yürümek isterken engellenerek gözaltına alınmıştı.

Bağımsız Maden İş'in Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Dün Jandarma saldırısıyla gözaltına alınan genel başkanımızın, uzmanımız ve maden işçileri kollukta susma haklarını kullandılar. Şu an Ermenek Adliyesi'ndeler. Saat 10 gibi savcılık ifadelerine başlanılacak. Maden işçisi patron emriyle yargılanamaz" ifadelerine yer verildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol