birgün

-3° AÇIK

ÇALIŞMA YAŞAMI 26.11.2020 10:24

Gözaltına alınan Ermenekli madenciler adliyeye getirildi

Hak gasplarına karşı Ankara'ya yürümek isterken gözaltına alınan Ermenekli madenciler adliyeye getirildi

Gözaltına alınan Ermenekli madenciler adliyeye getirildi

Karaman Ermenek'te bir yılı aşkın süredir maaş ve tazminatlarını alamadıkları için Ankara’ya yürümek isterken gözaltına alınan maden işçileri Ermenek Adliyesi’nde.

Bağımsız Maden İş Genel Başkanı Tahir Çetin , uzman Ayşe Büşra Yılmaz ile 30 madencinin poliste susma hakkını kullandığını, savcılık ifadelerine başlanmasının beklendiğini duyurdu.

Bağımsız Maden İş, jandarmanın işçilerin Adliye önüne gelişini engellemeye çalıştığını ve Fehim Özbey'in ofisinin abluka altına alınmış durumda olduğunu belirtti. Adliye önünde yoğun bir kolluk gücü oluşturuldu.

Cenne ve Seba Maden Ocağı işçileri, dün (25 Kasım) eylemlerinin 87. gününde Ermenek Güneyyurt Meydanı'nda basın açıklaması yaptıktan sonra Ankara'ya yürümek isterken engellenerek gözaltına alınmıştı.

Bağımsız Maden İş'in Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Dün Jandarma saldırısıyla gözaltına alınan genel başkanımızın, uzmanımız ve maden işçileri kollukta susma haklarını kullandılar. Şu an Ermenek Adliyesi'ndeler. Saat 10 gibi savcılık ifadelerine başlanılacak. Maden işçisi patron emriyle yargılanamaz" ifadelerine yer verildi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız