birgün

8° AÇIK

YAŞAM 21.09.2021 06:45

Grip kapıyı çaldı ancak aşı yok

Grip mevsimi geldi ama yine aşı yok. Uzmanlar grip aşısı olun derken eczaneye giden yurttaş eli boş dönüyor. Talebin yüksek olduğunu vurgulayan eczacılar ilaç depolarında ise yeterli sayıda aşı olmadığını söylüyor.

Grip kapıyı çaldı ancak aşı yok

Yaren ÇOLAK

Grip mevsiminin gelmesiyle beraber uzmanlar uyarılarda bulunmaya başladı. Koronavirüs salgını nedeniyle grip aşısının önemine vurgu yapan uzmanlar, yurttaşlara aşı çağrısında bulundu. Ancak ecza depoları boş. SGK ödeme listesinde yer almayan ve 85.12 TL olan grip aşısını eczaneden almak için giden yurttaş aşıya ulaşamıyor. Geçen yıl da uzmanların yurttaşların grip aşısı olması yönünde yaptıkları açıklamaların ardından eczanelerde yığılma yaşanmış, adeta bir aşı krizi olmuştu. Benzer bir krizin bu yılki grip mevsiminde de yaşanacağına işaret eden eczacılar, ecza depolarında talebi karşılayacak sayıda aşı olmadığına vurgu yaptı.


Geçen yıl yaşanan grip aşısı kıtlığını hatırlatan Mecidiyeköy’deki Onur Eczanesi’nin sahibi Eczacı Onur Uran, yine benzer bir durum yaşanabileceğine dikkat çekti. Uran, “Depo benim istediğim sayıda göndermeyeceğini belirtti. Çünkü onlara da sınırlı sayıda gelmiş. Her eczaneye bir-iki şeklinde yollayacağız dendi” diye konuştu.

Yurttaşların grip aşısı için eczanelerin kapısını çalmaya başladığını kaydeden Uran, “Mecidiyeköy’de şirketler fazla olduğu için kurumlar tarafından toplu başvurular yapılmaya başlandı. Ancak muhtemelen geçen yılki gibi olacağı için liste yapmayacağız” ifadelerini kullandı.

Mecidiyeköy’deki Eczane Özcan da durum aynı. Grip aşısına yurttaşların yüksek talep gösterdiğini söyleyen Eczacı Kalfası Melike Dal, bu talebi karşılayacak aşının ise depolarda olmadığına vurgu yaptı: “Talep baya yüksek. Ancak aşı depolarda oldukça sınırlı.”

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, grip aşısının bu sene salgından dolayı her zamankinden daha önemli olduğuna dikkat çekti. Eczanelere gelmeye başlayan aşının SGK ödeme listesinde olmadığını kaydeden Saydan şöyle konuştu: "Dünyada her yıl 5 milyon grip vakası ortaya çıkıyor. Bu veriler gösteriyor ki, grip ciddi bir hastalıktır ve kişiler yakalandığında ciddi komplikasyonlar gerçekleşebiliyor."

grip-kapiyi-caldi-ancak-asi-yok-923654-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol