birgün

7° PARÇALI BULUTLU

KADIN 15.02.2020 10:33

Güçlü kadın, güçlü kooperatif

Güçlü kadın, güçlü kooperatif

ÖYKÜ KIZILTAN

Türkiye’nin ilk bilimsel araştırma ve geliştirme, eğitim kooperatifi olarak Şubat 2015’ten beri faaliyet gösteren Genç İşi Kooperatif, geçim kaynaklarından yoksun kesimlerin insana yakışır iş olanaklarına ve temel sosyal haklara erişmeleri için çalışmalar yapıyor. Genç İşi Kooperatif, kooperatifler yoluyla kapsayıcı istihdamın kökleşmesi için 2019-2020 yıllarında eğitim faaliyetlerine odaklandı.

Kooperatif, yeni bir yaklaşım olan sosyal kooperatiflerin savunuculuğunu yaparken, kurulmuş olanlar için ise yönetişim (katılımcı demokratik) ve finansal sürdürülebilirlik kapasitenin artırılmasına yönelik faaliyetler de yürütüyor. Tüm bu deneyimler doğrultusunda geliştirilen “Güçlü Kadın Güçlü Kooperatif” projesi ile ​kadınların yoğun olduğu 5 ildeki 5 kooperatife yönetişim, finansal sürdürülebilirlik, toplumsal cinsiyet eşitliği, üreme sağlığı, kadına yönelik şiddet ve kadının insan hakları konularını içeren ​kapasite geliştirme eğitim modülleri uygulanıyor.

Sabancı Vakfı’nın desteği ve Impact Hub İstanbul’un proje ortaklığı ile hayata geçirilen proje, İstanbul’da Tomurcuk Eğitim Kültür Dayanışma ve İşletme Kooperatifi, Karabük’te Üreten Eller Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, Konya’da Kimya Hatun Kadın Çevre Kültür ve İşletme Kooperatifi, Hatay’da Defne Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi ve Antep’te Moringantep Girişimci Kadınlar Üretim ve Kalkınma Kooperatifi’nde uygulanıyor. Toplam 100 kadına verilen eğitimler sayesinde kadınların ekonomik hayata katılımları güçlendiriliyor ve toplumsal cinsiyet eşitliği, üreme sağlığı, kadına yönelik şiddet ve kadının insan hakları konularını içeren ​eğitimlerle kadınların insan hakları konusunda farkındalıklarının artırılması da sağlanıyor. Kadınlar, aynı zamanda aldıkları mentörlük eğitimleri sonucunda bölgedeki diğer kadınlara bilgi aktarabilecek konuma geliyorlar. Bu sayede hem ekonomik hayata katılımları artmış oluyor, hem de kendilerinin ve başka kadınların farkındalık kazanmalarını sağlıyorlar.

İstanbul, Hatay ve Antep’teki kooperatifin eğitimleri Ocak 2020 sonunda tamamlandı. Eğitimler kooperatiflerin iç yönetişim, iletişim ve kooperatif yapısı gibi konularda yeni bir sistem geliştirebilmesi için ilk adım niteliğinde olup, kendi sistemlerini nasıl oluşturabilecekleri konusunda ortaklar ve gönüllüler arasında farkındalık yarattı. Kadınlar bu eğitimler sayesinde ve ortağı oldukları kooperatiflerde kazandıklarıyla güçlendiler ve güçlenmeye devam ediyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız