birgün

10° PARÇALI BULUTLU

KADIN 04.02.2020 16:11

Güleda’nın ismi doğduğu evin sokağında yaşayacak

Menteşe Belediyesi Şubat ayı olağan Belediye Meclis toplantısında Zafer Pehlivan adlı erkek tarafından katledilen Güleda Cankel’in isminin doğduğu evin sokağına verilmesi için oylama yapıldı. Oylamada Güleda Cankel’in isminin sokağa verilmesi oy birliği ile kabul edildi

Güleda’nın ismi doğduğu evin sokağında yaşayacak

Muğla Menteşe Belediyesi’nin Şubat ayı Belediye Meclis toplantısında Isparta’da Zafer Pehlivan adlı erkek tarafından katledilen Muğlalı Üniversite öğrencisi Güleda Cankel’in isminin doğduğu evin sokağına verilmesi oy birliği ile kabul edildi.

Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (ISUBÜ) Fotoğrafçılık Bölümü öğrencisi Güleda Cankel, ayrılmak istediği Zafer Pehlivan tarafından kaldığı dairede katledilmesinin ardından Menteşe Kent Konseyi tarafından Güleda Cankel’in doğduğu Menteşe Ortaköy Mahallesindeki isimsiz sokağa isminin verilmesi telifi yapıldı.

Menteşe Belediyesi’nin ilgili birimlerine yapılan başvuru bugün yapılan Menteşe Belediyesi’nin Şubat ayı olağan Belediye Meclis toplantısında gündeme alındı.Menteşe Belediye Meclis toplantısında önce Kent Konseyi’nin teklifi okundu. Mecliste grubu bulunan siyasi partilerin tamamı Güleda Cankel’in isminin doğduğu evin sokağına verilmesini olumlu oy vereceklerini açıkladı.


Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Menteşe Belediyesi’nin kadınlar ile ilgili çalışmalarının devam ettiğini belirterek, “Sekibaşı Kadın Dayanışma merkezimizin çalışmaları devam ediyor. Bunun yanında kadın çalışma merkezimizi de kurduk. Bunun yanında kadınlarımızın öz savunma kursu da devam ediyor. Bunun yanında gebe okulumuzun anne baba adaylarına hatta büyükanne büyükbaba eğitimlerimiz de devam ediyor. Kısacası bu şehirde yaşayan her kadın erkekler ile aynı hakka sahiptirler. Erkekler sokaklarda rahatça dolaşabiliyorlarsa, kadınlar da bu sokaklarda özgürce yaşayabilmesi adına Menteşe Belediyesi olarak hayatı kolaylaştırıcı olması adına elimizden gelen gayreti göstermeye çalışıyoruz. Maalesef Muğla’mızda hiç de görmeye alışık olmadığımız olaylar başka yerlerde yaşanabiliyor. Geçtiğimiz Kasım ayında Ortaköy mahallemizden Üniversite hayatı için Isparta’ya giden Güleda Cankel isimli kızımız insan kılığındaki bir kişi tarafından maalesef vahşice öldürüldü. Bu da hepimizi derinden üzdü. Temennimiz bu tür olayların bir daha yaşanmaması. Bu konuda Kent Konseyimiz tarafından meclise bir öneri sunuldu. Kendilerine teşekkür ediyorum. İsminin doğduğu evin sokağına verilmesi konusunda siz meclisimizdeki gruplarımıza da duyarlılıklarından dolayı teşekkür ederim” dedi.

NE OLMUŞTU?

Fatih Mahallesi'nde meydana gelen olayda, bir apartta kalan Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Fotoğrafçılık Bölümü birinci sınıf öğrencisi Güleda Cankel, Zafer Pehlivan tarafından bıçaklanarak öldürülmüştü. Olaydan sonra polise teslim olan katil tutuklanmıştı.

Genç kızın önce boğazının sıkıldığı, sonra bıçaklandığı belirlenmiş, katil Pehlivan ifadesinde Güleda'nın 17 saat boyunca kendisinden kaçmaya çalıştığını anlatmıştı.

Zafer P'nin olaydan önce şikayet üzerine gözaltına alındığı, ifadesinden sonra ise serbest bırakıldığı ortaya çıkmıştı.

İHA

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız