birgün

22° AZ BULUTLU

KADIN 01.07.2020 11:23

Gülistan Doku için eylem yapan 5 öğrenci yurttan atıldı

Dersim'de kendisinden haber alınmayan Gülistan Doku'nun bulunması için düzenlenen eyleme katılan 5 üniversite öğrencisi polisin talebiyle kaldıkları yurttan atıldı

Gülistan Doku için eylem yapan 5 öğrenci yurttan atıldı

Dersim'de şüpheli bir şekilde kaybolan ve 178 gündür kendisinden haber alınamayan üniversite öğrencisi Gülistan Doku'nun bulunmasını isteyen Munzur Üniversitesinde okuyan 5 öğrenci, kaldıkları yurttan atıldı. Eyleme katılan öğrencilerin, isimlerinin Tunceli Emniyet Müdürlüğü tarafından Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Tunceli Kız Öğrenci Yurdu Müdürlüğüne bildirildiği ve öğrencilerin yurtla ilişkilerinin kesilmesinin istendiği iddia edildi.

YURTTAN ÖĞRENCİLERE TEBLİGAT

Yurt müdürlüğünden öğrencilerin yurttan atıldığını haber veren tebligata, “12-14 Ocak’ta iç ve dış nizamiyede eyleme katıldığınız, yurt bina ve eşyalarına zarar verdiğiniz, yurtta huzuru bozulduğu ve idarenin çalışmasını güçleştirdiğiniz tespit edilmiştir. Bu nedenle Yurt idare ve işletme yönetmeliği Kanama cezası ile yurttan süresiz çıkarma cezası ile tecziye edildiniz” denildi.

BURS DA KESİLDİ

MA'da yer alan habere göre yurttan atılan 5 öğrenciden 4’ü okudukları bölümlerden mezun olurken, soruşturmanın Haziran ayı başında tamamlamasıyla 5 öğrencinin bursu da kesildi.

Yurttan atılan Munzur Üniversitesi öğrencisi Hivda Tekkaynar, Gülistan Doku'nun bulunması için yaptıkları eylem nedeniyle kendisiyle birlikte 4 kişinin yurttan atıldığını ifade ederek, başlatılan soruşturma sonuçlanmadan 4 kişinin mezun olduğunu söyledi. Haklarında başlatılan soruşturmada, “Gülistan Doku'nun bulunması eyleminin kendilerinin başlatıldığı” yönünde isnatlarda bulunulduğunu dile getiren Tekkaynar, “Eylemi bizim başlatmadığımızı, zaten bir eylemin olduğunu ve biz de katıldığımızı söyledik. Bize 'Sizlik bir sıkıntı yok, en fazla uzaklaştırma alırsınız' dediler. Okulların kapanmasıyla birlikte yurttan atılan birçok arkadaşımız mezun olduğu için çıkışlarını vermişlerdi. Bir arkadaşımız da uzaklaştırma almıştı. Hem evime kağıt göndererek hem de arayıp yurtla ilişkimin kesildiğini söylediler. Şu an kalacak yerim yok. Zaten kirada yaşayan öğrencileri ev sahipleri çıkartmak istiyor. Dersim'de evler pahalı, bursum da kesildi. Ne yapacağımı bilmiyorum” dedi.

'ARKADAŞIMIZIN AKIBETİNİ SORMAKTAN VAZGEÇMEYECEĞİZ'

gulistan-doku-icin-eylem-yapan-5-ogrenci-yurttan-atildi-751348-1.

Gülistan Doku için yapılan eyleme yurttaki tüm öğrencilerin katıldığını söyleyen Tekkaynar, “Hatta yürüyüş de yapmıştık. Sonuçta bir arkadaşımız kayıp, ne olduğunu merak ediyoruz. Gülistan Doku da bir öğrenci ve bizim arkadaşımızdı. Onun için ses çıkarmamıza bile izin vermiyorlar. Üniversitede de aynı durumlar yaşanıyor. Memurların gözü hep üzerimizde. Biz eylem yaptığımızda yurdun memuru bize destek oldu. 'İyi güzel bir şey yapıyorsunuz, hava soğuk mont ve ayakkabı giyin öyle çıkın' diyorlardı. Bundan sonra neden böyle bir şey yaptılar. Hatta bir memur 'Bize sizin isimlerinizi polis verdi, biz sizi yurttan atmak istemezdik' dedi. Onların elinden de bir şey gelmiyor. Biz yine de arkadaşımızın akıbetini örenmek için vazgeçmeyeceğiz sormaktan” dedi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız