birgün

10° AÇIK

KADIN 14.01.2021 17:29

Gülnür Kocabaş’ı pompalı tüfekle vurarak katleden Yusuf Akbulut: Korkutmak istedim

Manisa’da Manisa’da 28 Mayıs 2020 tarihinde Gülnur Kocabaş’ı pompalı tüfekle öldüren Yusuf Akbulut, ilk kez çıktığı hakim karşısında suçlamaları kabul etmeyerek “Korkutmak istedim, öldürmek istemedim” dedi.

Gülnür Kocabaş’ı pompalı tüfekle vurarak katleden Yusuf Akbulut: Korkutmak istedim

Manisa’da 2020 Mayıs ayında evinden işe giderken 22 yaşındaki Gülnur Kocabaş’ı sokak ortasında pompalı tüfekle öldüren Yusuf Akbulu’tun ilk duruşması Manisa 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. "Tasarlayarak öldürmek"ten yargılanan Yusuf Akbulut’un duruşmasına Kocabaş’ın babası Eyüp Kocabaş, anne Keder Kocabaş ve kız kardeşi Neşe Kocabaş ile Manisa Kadın Cinayetlerini Önleyeceğiz Platformu’nun üyeleri katıldı.

İHA'nın aktardığına göre, Yusuf Akbulut, mahkemede yaptığı savunmasında öldürdüğü Gülnur Kocabaş’ı öldürmek değil korkutmak istediğini öne sürdü.

Akbulut mahkemede yaptığı savunmasında,şunları söyledi:

"Arabayla arkasından takip ettim. Arabayla yanında durdum. Araçta tüfek vardı ve o tüfeği aldım. Korkutmak amacıyla bir el ateş ettim ve kolundan yaralandığını gördüm. Yanına gittiğim zaman ise tüfek aniden kendiliğinden iki el ateş aldı. Dengemi kaybettim korktum ve yere düştüm. Sonra tüfeği kendime doğrultarak intihar etmek istedim. Ben bu tip olayları yapacak kişi değilim. Bir anda gelişti. Üstüme atılan suçlamaları asla kabul etmiyorum."

Duruşmada Gülnur Kocabaş’ın babası Eyüp Kocabaş Yusuf Akbulut’un kızını defalarca rahatsız ettiğini durumu iş yerindeki arkadaşlarını da bildirdiğini belirterek, failin kızını planlı ve tasarlayarak öldürdüğünü kaydetti.

Yusuf Akbulut’un tutukluluk halinin devamına karar verilen dava, sanık ve tanıkların dinlenmesinin ardından 6 Nisan 2021 tarihine ertelendi.

gulnur-kocabas-i-pompali-tufekle-vurarak-katleden-yusuf-akbulut-korkutmak-istedim-829168-1.

'10 SENE SONRA AFFA UĞRAYIP CEZAEVİNDEN ÇIKMASIN'

Duruşmanın ardından anne Gülnur Kocabaş’ın annesi Kader Kocabaş katil zanlısının yaptığı savunmadaki iddiaların yalan olduğunu ve kızının Yusuf Akbulut tarafından sürekli rahatsız edildiğini belirterek “Kızımla 3 yıldır birlikteyiz ve sözlü olduğunu söylüyor. Ama kızım Kütahya’dan Manisa’ya geleli 2,5 yıl oldu. Yani yalan söylüyor” diye konuştu. Baba Eyüp Kocabaş ise, katil zanlısını müebbet ile cezalandırması talep ederek, “10 sene sonra affa uğrayıp cezaevinden çıkmasın. Müebbet istiyorum. Toprağın altındaki kızıma her türlü iftirayı atıp kendini savunmaya çalışıyor. Asla indirim istemiyorum. Devletimden gereken adalet neyse onu istiyorum” dedi.

Kız kardeşi Neşe Kocabaş da, “Ablam işyerindeki arkadaşlarına bu kişinin tehdit ettiğini sürekli söylüyordu. Peşini bırakmayacağını söylüyormuş. Yani amacı ablamı öldürmekmiş. Biz artık gün güzü görmeyeceğiz. Oda gün yüzünü görmesin. Benim için hayatın artık bir anlamı yok. Ablamı herkes severdi. Böyle bir sonu asla hak etmedi” diye konuştu.

Davayı yakından takip eden Manisa Barosu Kadın ve Çocuk Hakları komisyonu Başkan Vekili Avukat Özge Arslan, failin olay günü Gülnur Kocabaş’ı öldürmek için hazırlıklı geldiğini ve olay günü tüfeğin ateş almasının kazayla değil kasten olduğunu gösteren kamera kayıtlarının olduğunu ifade ederek, “Sanık kendini kurtarmak için indirimden faydalanmak istiyor. Ancak biz adaletin yerini bulacağı inancıyla sanığın hiçbir indirimden faydalanmadan en ağır cezayı alacağına inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol