birgün

4° AZ BULUTLU

DÜNYA 01.11.2020 20:18

Gürcistan'da seçim sonuçlarını kabul etmeyen muhalefet eyleme geçti

Tiflis'deki parlamento binası karşısında protesto gösterisi düzenleyen muhalefet partileri, dünkü genel seçimin resmi sonuçlarını tanımadıklarını ve parlamentoyu boykota hazırlandıklarını açıkladı.

Gürcistan'da seçim sonuçlarını kabul etmeyen muhalefet eyleme geçti

Gürcistan'da 31 Ekim'de düzenlenen genel seçimlerin sonuçlarını kabul etmeyen muhalefet partilerinin taraftarları, başkent Tiflis'te protesto gösterisi yaparak erken seçim çağrısında bulundu. Muhalefet temsilcileri, yeniden seçim düzenlenene dek protesto düzenleyeceklerini duyurdu.

Gürcistan'da dün gerçekleştirilen parlamento seçimleriyle ilgili Merkez Seçim Komisyonunun açıkladığı kesin olmayan resmi sonuçları protesto eden muhalefet partilerinin önderliğinde binlerce kişi gösteri yaptı.

Tiflis'te Parlemento binası karşısında düzenlenen gösteriye eski Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili'nin desteklediği "Birleşik Ulusal Hareketi - Birleşik Muhalefet" seçim bloğu, Agmaşenebeli Stratejisi seçim bloğu, Lelo, Avrupalı Gürcistan, Gürcü İşçi Partisi, Birlik Gürcistan-Demokratik Hareketi taraftarları katıldı.

Gösteride konuşan muhalif liderler, hükümeti seçim sonuçlarında hile yapmakla suçladı.

ULUSLARARASI KAMUOYUNA ‘KABUL ETMEYİN’ ÇAĞRISI

Muhalefet temsilcileri, seçimlerin sonuçlarını kabul etmediklerini, parlamentoya girmeyeceklerini ve erken seçim talep ettiklerini belirtti. Partiler ayrıca uluslararası toplumu da seçim sonuçlarını kabul etmemeye çağırdı.

Muhalefet partileri 8 Kasım'dan itibaren taleplerini başkent Tiflis'te büyük protestoları düzenlemekle yenileyeceklerini bildirdi.

Parlamento binasının önünden ayrılan göstericiler, iktidardaki Gürcü Hayali Partisinin (GD) kurucu başkanı, milyarder iş adamı Bidzina İvanişvili'in evine doğru harekete geçti.

GÜRCİSTAN'DAKİ GENEL SEÇİMLER VE SONUÇLARI

Parlamentoya girecek 150 milletvekili belirlemek için düzenlenen seçimlerde kesin olmayan ilk sonuçlara göre iktidardaki Gürcü Hayali Partisi yüzde 48,01 ile birinci sırada, ana muhalefet partisi Birleşik Ulusal Hareketinin öncülüğündeki "Birleşik Ulusal Hareketi - Birleşik Muhalefet" seçim bloğu ise yüzde 27,12 oy alarak ikinci sırada yer alıyor.

Sonuçlara göre 9 siyasi partinin yüzde bir barajını geçerek parlamentoya girmesi bekleniyor.

İKİNCİ TURLAR

Seçimlerin ilk kez nispi temsil sistemine göre düzenlendiği Gürcistan'da 150 sandalyeli Meclis, oransal sistem ile seçilen 120 üyeden ve çoğunluk sistemi ile seçilen 30 üyeden oluşacak.

Komisyon tarafından açıklanan ilk sonuçlara göre çoğunluk sistemi ile başkent Tiflis ve ülkenin çeşitli bölgelerinde ikinci turların yapılacağı belirtiliyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol