CHP'li Gürsel Tekin, mevcut yapıda çalışma imkanı kalmadığını söyleyerek partisinden istifa etti. Tekin, açıklamasında "Partinin her makamında görev alma onuruna erişmiş, her zaman sokakta, halkın içerisinde Türkiye’de iktidar olmak için çalışmış benim için ortaya çıkan bu tablo acı ve üzüntü vericidir" ifadelerini kullandı. Tekin, yerel seçimlerde aday gösterilmemesi ve istifası arasında bir ilgi olmadığını söyleyerek, "Ben müteahhitlere yenildim. Temiz eller operasyonu ile mücadeleye devam edeceğim" ifadesini kullandı.

Kaynak: Haber Merkezi
Gürsel Tekin CHP'den istifa etti

Eski İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Cumhuriyet Halk Partisi'nden (CHP) istifa ettiğini duyurdu.

Partisinin Atatürkçü ve sosyal demokrat bir parti kimliğinden uzaklaştığını savunan Tekin, "Cumhuriyet Halk Partisi’nin temel ilkeleri tüzük ve programında yer almaktadır. Ne yazık ki geçen zamanda CHP çağdaş uygarlığı hedefleyen, Türkiye’de iktidar olma ve halka hizmet etme amacına sahip Atatürkçü ve sosyal demokrat bir parti kimliğinden uzaklaştırılmış, İdeoloji, ilke veya düşünce ile oluşan yoldaşlık ruhu yerine ahbap - çavuş, eş, dost, akraba ilişkilerinin her düzeyde belirleyici olduğu bir yapı haline dönüşmüştür" ifadelerini kullandı. 

Tekin, mevcut yapıda çalışma imkanı kalmadığını söyleyerek partisinden istifa etti. 

Tekin, "X" sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, şu ifadeleri kullandı:

"Aziz milletime ve yol arkadaşlarıma, Cumhuriyet Halk Partisi’nin temel ilkeleri tüzük ve programında yer almaktadır.

"CHP ATATÜRKÇÜ VE SOSYAL DEMOKRAT KİMLİĞİNDEN UZAKLAŞTIRILDI"

Ne yazık ki geçen zamanda CHP çağdaş uygarlığı hedefleyen, Türkiye’de iktidar olma ve halka hizmet etme amacına sahip Atatürkçü ve sosyal demokrat bir parti kimliğinden uzaklaştırılmış, hiçbir objektif koşul, liyakat ve ehliyetin olmadığı, parti içi hemşericilik, gruplaşma, ekipleşme ilişkileri ile makam ve mevkilerin dağıtıldığı, partiye emek veren, partinin iktidar olması için çalışan insanların dışlandığı, Türkiye’de iktidar mücadelesi yerine parti içi iktidar mücadelesinin yeğ tutulduğu, parti hukukunun ve partimiz emekçilerinin haklarının yok sayıldığı, Genel Merkezin kendi açıkladığı kural ve talimatlara bile uymadığı, parti hukukuna ve açıklamalarına güvenerek emek sarf eden insanların emeklerinin gasp edildiği, İdeoloji, ilke veya düşünce ile oluşan yoldaşlık ruhu yerine ahbap - çavuş, eş, dost, akraba ilişkilerinin her düzeyde belirleyici olduğu bir yapı haline dönüşmüştür.

"ORTAYA ÇIKAN TABLO ACI VERİCİDİR"

Partinin her makamında görev alma onuruna erişmiş, her zaman sokakta, halkın içerisinde, Türkiye’de iktidar olmak için çalışmış benim için ortaya çıkan bu tablo acı ve üzüntü vericidir. Bu sebeple, Gençlik yıllarımdan beri hayatımı adadığım, ilkelerini kalbime mühürlediğim Cumhuriyet Halk Partisi’nden yine inandığım, uğruna yaşadığım ilkeler bunu emrettiği ve mevcut yapıda çalışma imkanım kalmadığı için büyük bir üzüntüyle istifa ediyorum. 

Uğruna hayatımı adadığım ilkeler için çalışmaya devam edeceğim. Kamuoyuna saygıyla duyururum."

"MÜTEAHHİTLERE YENİLDİM"

İstifası sonrası Sözcü’ye de demeç veren Tekin, "Ben müteahhitlere yenildim. Temiz eller operasyonu ile mücadeleye devam edeceğim" dedi. 

İstifası ile aday gösterilmemesi arasında bir ilgi olmadığını söyleyen Tekin, "Partide bir görevim olmamasına rağmen sahada çalışmaya devam ettim. Partim için müşahitlik ve mücahitlik görevimi eksiksiz yerine getirdim. İstifamın sebebi belediye başkan adaylığı filan değil. Ben müteahhitlere yenildim. Tabi ki siyaset yapmaya devam edeceğim. Temiz eller operasyonu ile mücadeleye devam edeceğim" şeklinde konuştu.