birgün

23° PARÇALI AZ BULUTLU

SİYASET 07.12.2019 09:02

'Güvenlik elemesi' Anayasa’ya aykırı

OHAL ile getirilen ve “İstenmeyeni eleme aracı” olarak kullanılan güvenlik soruşturması, AYM’nin iptal kararına karşın kalıcılaştırılmaya hazırlanıyor. Anayasa Profesörü İbrahim Kaboğlu, “AYM kararının gerekliliklerini karşılar görüntüsü veren taslak da Anayasa’ya aykırıdır” değerlendirmesi yaptı

'Güvenlik elemesi' Anayasa’ya aykırı

MUSTAFA MERT BİLDİRCİN

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) OHAL ile getirilen güvenlik soruşturmasına ilişkin iptal kararının ardından uygulamada doğan boşluğu gidermek gerekçesiyle iktidarın hazırladığı taslak metin tepki çekmeye devam ediyor.

Güvenlik soruşturmasının Anayasa’ya aykırılığının AYM kararıyla da ortaya konulduğunun altını çizen Anayasa Profesörü ve CHP İstanbul Milletvekili İbrahim Kaboğlu BirGün’e yaptığı açıklamada, “İktidar kendi güvenlik soruşturması taslağını hazırlıyor. İşe alımlarda, ilgili kişinin yeterliliğine ve kazandığı sınavlara bakılmalı, güvenlik soruşturmasına gerek olmamalıdır” dedi. Kaboğlu, AKP’nin uygulamada doğan boşluğu gidermek gerekçesi ile hazırladığı metne karşın CHP’nin de bir metin hazırlığında olduğunu anlattı.

SINIRLARI BELLİ DEĞİL

AKP, 15 Temmuz 2016’da gerçekleşen darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL ile uygulamaya koyduğu güvenlik soruşturmasını kalıcılaştırıyor. İktidarın, AYM’nin,

“Sınırları belirsiz ve özel hayata müdahale anlamına geliyor” tespitiyle aldığı iptal kararı nedeniyle uygulamada doğan boşluğu gidermek amacıyla taslak metne göre, ilk defa veya yeniden kamu hizmetine atanacakların tümünde “sadakat, tarafsızlık, devlete bağlılık” gibi kriterler de aranacak.

guvenlik-elemesi-anayasa-ya-aykiri-658532-1.

Anayasa Profesörü ve CHP İstanbul Milletvekili İbrahim Kaboğlu

TASLAK DA ANAYASA’YA AYKIRI

Anayasa Profesörü İbrahim Kaboğlu, Yüksek Mahkeme’nin kararının önemli bir koz olduğunu söyleyerek “Gündeme gelen bütün güvenlik soruşturmalarının Anayasa’ya aykırı olduğu gerekçesiyle iptalini istedik” diye konuştu. AYM güvenlik soruşturmasının iptali yönündeki kararına karşın AKP’nin güvenlik soruşturmasını kalıcılaştırma hazırlığı olduğuna dikkati çeken Kaboğlu, “Dolayısıyla herhangi bir yenilik yok. AYM’nin kararının gerekliliklerini karşılar görüntüsü veren taslak da bana göre Anayasa’ya aykırıdır” ifadesini kullandı.

GÜVENLİK SORUŞTURMASINA GEREK YOK

Kamu kurum ve kuruluşlarına yapılacak atamalarda, kişinin diploması, yeterlilikleri, sınav başarıları gibi kriterlere bakılmasının yeterli olacağını ifade eden Kaboğlu, Anayasa’nın 128 ve 129’uncu maddelerinin kamu görevlilere sağladığı güvenceleri anımsatarak güvenlik soruşturmasına gerek olmadığının bir kez daha altını çizdi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız