birgün

6° AÇIK

GÜNCEL 20.12.2019 08:36

Güvenlik soruşturması Genel Kurul'a geldi: 'AYM iptal edecektir'

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda güvenlik soruşturmasını yeniden yasallaştıran düzenleme, itirazlara rağmen kabul edildi. CHP’li Kaboğlu, “Bu düzenleme de AYM’nin kararına aykırı. İç tutarlılık gereği iptal edilecektir” dedi

Güvenlik soruşturması Genel Kurul'a geldi: 'AYM iptal edecektir'

Hüseyin ŞİMŞEK

Kamu görevlerine atanacaklar hakkındaki güvenlik soruşturması uygulamasına ilişkin maddeyi de içeren Torba Kanun Teklifi, muhalefetin tüm itirazlarına karşın TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

Genel Kurul’a sevk edilen teklife göre, ‘kamu hizmetlerinin etkin ve sağlıklı bir biçimde yürütülmesi’ iddiasıyla 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında memuriyete atanacaklar için güvenlik soruşturması şartı getirilecek. Adaylarda ‘Anayasa’ya ve devlete sadakat ve bağlılık’, ‘terör örgütleriyle eylem birliği içerisinde olmamak’, ‘örgütlere yardım etmemek’, ‘örgüt propagandası yapmamış olmak’w şartı aranacak. Güvenlik soruşturması, MİT, Emniyet Genel Müdürlüğü ve mülki amirlikler tarafından yapılacak.

Komisyondaki görüşmelerde iktidar ve muhalefet milletvekilleri arasında sık sık tartışmalar yaşandı. Muhalefet, teklifin Anayasa Komisyonu’nda görüşülmesini istedi. Acele edilmemesi gerektiğini bildiren milletvekillerinin bu talebi sonuçsuz kaldı.

KANUN DEĞİL KARARNAME

Güvenlik soruşturmasına yönelik hükümler içeren düzenlemenin tıpkı iptal edilen düzenleme gibi Anayasa’ya aykırı olduğunu ifade eden CHP İstanbul Milletvekili İbrahim Kaboğlu, “AYM, ‘Kanun’da belirtilir’ dediği halde teklifte ‘Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile düzenlenir’ yazıyor. Bu da AYM kararına aykırılık oluşturuyor. Bu nedenle maddenin geri çekilmesi gerekiyor. AYM kararını, etki ve sonuçlarını, öngördüğünün tersine genişletirsek o zaman mahkeme bunu da iç tutarlılık sonucu iptal edecektir” dedi.

100 LİRA İÇİN İHRAÇ EDİLDİ

Güvenlik soruşturması ile KHK ile ihraçların birbirleriyle bağlantılı olduğunu ve bu uygulamaların ciddi hak ihlallerine neden olduğunu ifade eden HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu da düzenlemeden vazgeçilmesini istedi.

Hakkındaki güvenlik soruşturması sonucunda kamudan ihraç edilen bir yurttaşı anlatan Gergerlioğlu, “Gözümle görmesem inanmazdım. Bir vatandaş, kardeşinin borçlarını ödemiş. 100 TL de Bank Asya’ya yatırmış. İhraç edilmiş, OHAL Komisyonu da 100 TL yüzünden dönmesini engellemiş” diye konuştu.

ABD’DE DE VAR

AKP Trabzon Milletvekili Salih Cora ise düzenlemeyi savundu. Güvenlik soruşturması uygulamasının birçok ülkede yapıldığını öne süren Cora, “Avrupa’da, ABD’de, güvenlik soruşturmasının memuriyetten önce ‘uygunluk denetimi’ adı altında yapıldığı görülüyor” dedi.

MECLİS'TE 'SİYASET YAPTIN' POLEMİĞİ

Torba teklifin görüşmeleri sırasında TMMOB Genel Sekreteri Dersim Gül ile AKP ve MHP’li milletvekilleri arasında tartışmalar yaşandı. Uzman sıfatıyla komisyona görüş bildiren Gül, “Neden böyle bir kanunun yapıldığının tatmin edici, doğru bir teknikle, geniş ve objektif biçimde anlatılması gerekiyor. Anlıyoruz ki devletin güvenliğiyle ilgili bir husus var ama gerekçede böyle bir atıf yok, kanun teklifinde de böyle bir atıf yok” dedi.

Bunun üzerine AKP ve MHP’li milletvekilleri, Gül’ün konuşmasını bölerek sık sık laf attı. AKP’li Mustafa Kalaycı, “Ona siz karar veremezsiniz” derken İbrahim Aydemir ise “Böyle bir değerlendirme olur mu? Tavra bakar mısın ya” dedi.

MHP milletvekillerinin “Siyaset yapma” diyerek müdahale ettiği Gül, “Siyaset de buradaki vekillere tahsis edilmiş bir hak değildir, anayasal hakkımızdır. Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşuyuz” diye konuştu. Dersim Gül’ün “Arkadaşlar” hitabına da tepki gösteren MHP’li Mustafa Baki Ersoy, “Başkanım, bu kim de böyle konuşuyor ya?” dedi. Gül’ü uyaran komisyon başkanı Lütfü Elvan, “Lütfen haddinizi aşmayınız. Teknik olarak görüşünüzü elbette dile getirebilirsiniz, onun için zaten ben size söz verdim” dedi. AKP’li ve MHP’li milletvekillerinin tepkilerini sürmesi üzerine konuşmasını tamamlayamayan Gül, salondan ayrıldı. Komisyon Başkanı Elvan, Gül’ün ardından “Çık dışarı, git” dedi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız