birgün

26° AZ BULUTLU

BİRGÜN EGE 13.08.2020 16:56

Güzelbahçe’de zafer halkın: İş makineleri alanı terk etti

Güzelbahçe’nin Yelki Mahallesi'ne yapılmak istenen go-kart projesine tepkiler sonuç getirdi, asfalt makineleri alandan çekildi. Günlerdir geceli gündüzlü nöbet tutan yaşam savunucuları, "Biz onları engelledik, zafer kazandık. Doğayı savunmaya devam edeceğiz" dediler.

Güzelbahçe’de zafer halkın: İş makineleri alanı terk etti


BERKAY SAĞOL

İzmir'in Güzelbahçe ilçesinde Yelki Mahallesi'nde tarım arazisi ve asırlık zeytin ağaçlarının üzerine yapılması istenen go-kart pistine karşı CHP’li belediyeler, milletvekilleri, yaşam savunucuları ve STK’lar günlerdir eylem yaparak, geceli gündüzlü çadırlarla doğa nöbeti tuttu. Mücadele zafere dönüştü ve asfalt makineleri alandan çekildi.

Günlerdir köpeğiyle beraber alanda nöbette olan Deniz Bajin, "Bu alana pist yapılmaması için üç yıldır mücadele ediyoruz ve 1 haftadır çadırlarla nöbetteyiz. Tarım arazisinin üzerine asfalt dökülmek isteniyor. O toprağa asfalt döküldükten sonra bir daha o topraktan verim alınamayacak. Biz buna engel olmak istedik. Buranın uygun olmadığı söylenmesine ve pist için başka bir alan ayarlanmasına rağmen ilginç bir şekilde ısrar devam ediyor. Belediye başkanları bize destek olunca pistin sahibi Mehmet Yaman da gidip İzmir Valisi'nden destek aldı ve buraya silahlı asker gönderdiler. Bize karşı, sivil halka karşı silahlı askerler karşımıza geçti ve hiçbir yere hareket etmemize izin vermediler. Mehmet Yaman bize, burada nöbet tutan herkese hakaretler etti. Benim köpeğimle burada yürümeme bile izin vermediler. Şimdi ise ufak çaplıda olsa bir zafer kazandık. Biz onları engellemiş olduk. Mücadeleye ve doğayı savunmaya devam edeceğiz" dedi.

"BİZE UYGULANAN MUAMELE KORKUNÇ BİR ŞEY"

guzelbahce-de-zafer-halkin-is-makinalari-alani-terk-etti-768314-1.

Yapılmak istenen go-kart pistinin hemen yanında bulunan sitede yaşadığını söyleyen Nuray Kavcar da, "Burası doğal bitki örtüsünün olduğu bir yer. Belli bir bölgede meşe ağaçları var. Genişçe bir ova asırlık zeytin ağaçlarıyla kaplı. Hayvancılık yapılıyor. Değişik kuşlar ve birçok hayvan türü bu bölgede yaşıyor. Go-kart pistinin yapılması demek buranın doğal dengesinin bozulması anlamına geliyor. Yaşam alanlarımız gittikçe daralıyor. Her yer betona boğuluyor. Biz buranın bozulmasını istemiyoruz. Biz nöbete devam ederken, iki gün önce bir anda karşımızda silahlı askerleri gördük. Yanlarında köpekler vardı ve silahlarını bize doğrulttular. Bize kimlik kontrolü yaptılar ve bu sitede oturduğumuz öğrenince herhangi bir yere gitmemize izin vermediler. Biz bu ülkenin vatandaşıyız ve bize uygulanan bu muamele korkunç bir şey. Burası 1. Derece Doğal sit alanı gözükmesine rağmen, çok kısa bir sürede alanla ilgili iki farklı plan hazırlandı. Sadece bu alan için hazırlanması da bizi çok farklı düşüncelere de sevk etti açıkçası. Böyle bir güç nereden geliyor? Asfalt döküldükten sonra onun geri dönüşü yok. Toprak bütün verimliliğini kaybedecek. Biz de o yüzden asfalt dökülmeden engel olmak istedik. Alandan ayrılmaları bizi sevindirdi. Mahkeme de sonuçlanınca biz kazanacağız" diye konuştu.

Bilirkişi raporunun kendilerini haklı çıkardığını belirten Güzelbahçe Çevre Derneği (GÜLDER) Başkan Yardımcısı Deniz Özdemir de çevrecilerin kazandığını söyleyerek, "İzmir 5. İdare Mahkemesine açtığımız dava sonucu geçen ay buraya gelen bilirkişi heyetinin raporu da bizim ne kadar haklı bir mücadele verdiğimizi ve buranın verimli bir tarım alanı olduğunu gösterdi. Buraya go-kart pisti yapılmasının bölgeye ne kadar zarar vereceği teyit edildi. Çevreye duyarlı olan herkes yaklaşık 1 haftadır burada mücadele ediyor. Yapılan hukuksuz işlemlerden sonra destek daha da büyüdü. Şimdi yargıdan yürütmeyi durdurma kararı bekliyoruz. Şimdilik çevreciler kazandı" dedi.

"AĞAÇLARI VE TARIM ALANLARINI SAVUNACAĞIZ"

Günlerdir alanda geceli gündüzlü nöbette olduğunu söyleyen Güzelbahçe Belediyesi Meclis Üyesi Aras Kaynarca ise, "Mührü kırarak jandarma eşliğinde alana iş makineleriyle girmeleri ve geri dönüşü olmayan asfalt dökme işlemine başlamak istedikleri için güçlü bir şekilde mücadele etmemiz gerekiyordu. Bölge halkıyla beraber bunu başardık. Belediye başkanları da bize destek verdi. İsterdik ki AKP'lilerde bize destek versin. Ancak onlar hiçbir zaman doğanın yanında olmadıkları için yine bize değil yatırımcıya destek verdiler. Zannediyorum bu destekle beraber yatırımcıda jandarmayla içeri girmek istedi. İnsanlar evlerini, işlerini bırakıp burada alanda nöbet tuttular. Burada bu mücadeleyi verdik. Yatırımcı bugün sabah itibariyle asfalt araçlarını alandan çıkardı ve zafer kazandık diyebiliriz. Ancak rehavete kapılmamak lazım buraya tekrar geleceklerdir ve bizde burada her zaman mücadeleye devam edip, ağaçları ve tarım alanını savunacağız" ifadelerini kullandı.

Bu mücadelenin halkın yoğun desteğiyle oluştuğunu söyleyen Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce ise şunları dile getirdi: “Yelki Mahallesi'nde go-kart pisti yapılmaması için verdiğimiz mücadele sonuç verdi ve girişimci asfalt makineleriyle, kamyonları alandan çıkarttı. Yine söylüyoruz bu proje yanlıştır. Yeri Güzelbahçe değildir. Güzelbahçe’ye yapılan hiç bir yatırımın karşısında değiliz fakat bu yatırım Güzelbahçe için doğru bir yatırım değildir. Asırlık ağaçların olduğu, doğanın en güzel yerlerinden biri olan bu alan Go-Kart için uygun değildir. Doğaseverler kazandı. Haklı mücadelemizin sonuna kadar sürdüreceğiz. Güzelbahçe’den go-kart mevzusu tamamen kalkana kadar mücadelemiz sürecek. Zafer halkındır, zafer doğaseverlerindir."

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız