birgün

11° PARÇALI BULUTLU

Haaretz yazarından Türkiye yorumu: TL bile Erdoğan’a inanmayı bıraktı

İsrail'in çok okunan gazetelerinden Haaretz'te yazan Zvi Bar'el, Türk Lirası'nda son dönemde yaşanan değer kaybı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hamlelerini köşesine taşıdı.

SİYASET 09.01.2022 10:41
Haaretz yazarından Türkiye yorumu: TL bile Erdoğan’a inanmayı bıraktı
Abone Ol google-news

İsrail’in en eski gazetelerinden biri olarak kendini tanıtan Haaretz’in köşe yazarı Zvi Bar’el, son dönemde Türkiye’de yaşananları mercek altına aldı. Bar’el, “Türk Lirası bile Cumhurbaşkanı Erdoğan’a inanmayı bıraktı” başlıklı bir analiz hazırladı.

Bar’el, “Fiyatlar artarken Cumhurbaşkanı’na destek azalıyor. Neyse ki seçimlere bir yıldan fazla bir süre var. Cumhurbaşkanı Erdoğan 1 hafta önce vatandaşına Türk Lirası’nda kalması çağrısında bulundu fakat TL henüz ne istediğine karar vermedi. 20 Aralık’ta Erdoğan yeni ekonomi planını tanıttı. Fakat o zamandan beri dolar karşısında Türk Lirası 18.5’tan 11’e düştü. Fakat yeni yılla birlikte Türk Lirası önce yüzde 5 değer kaybetti sonra yüzde 3 değer kazandı. Henüz TL’nin dolar karşısında 12-13 bandında olacağını söylemek için erken, geçen yılın başlarında bir dolar 7.4 TL’ydi” yorumunu yaptı.

'TÜRK VATANDAŞININ KAYBI ARTTI'

Sözcü'nün aktardığına göre, son dönemde doğalgazdan köprü fiyatına birçok alanda zam geldiğine dikkat çeken Bar’el, “Artan gıda fiyatları Türk Lirası kazanan fakat harcamalarını dolara bağlı yapan ortalama Türk vatandaşının kaybını artırdı. Geçen yıl markalı alkole parası yetmediği için kaçak alkol içen 110 kişi öldü. Polis, binlerce litrelik kaçak alkolü imha etti” ifadesini kullandı.

Gazetede yayınlanan makalede, Erdoğan’a desteğin, fiyatların artmasıyla ters orantılı olduğu da belirtildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın erken seçimin olmayacağını söylediğinin hatırlatıldığı makalede, “Genel seçimler gelecek yıl yapılacak fakat muhalefet partileri bunun erkene çekilmesini istiyor, bu krizi Erdoğan’ı yenmek için kullanmak istiyorlar” yorumu da yapıldı. Bar’el, muhalefetin de alternatif bir aday gösteremediğine vurgu yapıldı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol