birgün

27° AÇIK

MEDYA 11.08.2020 11:33

"Haber kanalları gizli üniversite reklamı yapıyor"

Faruk Bildirici, haber kanallarındaki programlarda belirli özel üniversitelerden kişilerin yorumcu olarak çıkarıldığını ve bunun reklam amaçlı yapıldığını yazdı.

"Haber kanalları gizli üniversite reklamı yapıyor"

Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici, televizyonlardaki tercih programlarından 'örtülü' üniversite reklamının yapıldığını ve devlet üniversitelerine yer verilmediğini belirtti.

Bildirici, gençlerin yanıltıldığının altını çizerken, "Dikkat ederseniz reklamlarda daha çok üniversitelerin kampüsünden, olanaklarından, eğitim yöntemi gibi özelliklerinden söz ediliyor. Üniversitenin akademik düzeyi ile bilimsel başarılarıyla övünen reklam yok. Reklamlarda tam bir öğrenci kapma yarışı söz konusu." düşüncesini dile getirdi.

Bildirici, kendi web sitesi farukbildirici.com'da yayımladığı yazısında "Gördüğüm kadarıyla, tercih programlarında tanıtılan üniversitelerin seçiminde objektif bir kriter uygulanmıyor. Programlarda konuşan rektör ve dekanları izlerken Türkiye’deki 131 devlet, 75 vakıf üniversitesi arasından neden o üniversitenin yöneticisinin programa davet edildiği anlaşılamıyor. Devlet üniversitelerinin yöneticilerinin bu programlara davet edilmemesinin de yayıncılık açısından bir açıklaması olması gerek." görüşünü savundu.

SUNUCULARA 3 SORU

Bildirici, program sunucularına şu soruları yönelttiğini ancak cevap alamadığını yazdı:

1- “Doğru Tercih” programına davet edeceğiniz üniversite yöneticilerini hangi kriterlere göre belirliyorsunuz?

2- Programa neden hep özel üniversitelerin rektör ve dekanlarını çağırıyorsunuz?

3- Programa katılan üniversite yöneticilerinden ücret alınıyor mu? Ya da programa sponsor olmaları isteniyor mu?

Bildirici, "Tercih programlarında özel üniversitelerin örtülü reklamlarının yapıldığı aşikâr. Üniversiteye girecek gençlerin karar aşamasında uzman görüşüne olan ihtiyaçları ticari amaçlarla kötüye kullanılıyor. Tercih programları, yerel televizyonların seçim sürecinde belirli adaylar için düzenlediği özel programları çağrıştırıyor." ifadesini kullandı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız