birgün

11° PARÇALI BULUTLU

Haber-Sen Ankara’ya yürüyecek

ÇALIŞMA YAŞAMI 29.08.2022 06:30
Haber-Sen Ankara’ya yürüyecek Fotoğraf: MA
Abone Ol google-news

Haber Merkezi

Posta Telgraf Teşkilatı (PTT) kurumu uzun süredir liyakatsız atamalar, artan iş yükü ve yaşanan mobbinglerle gündeme geliyor. Hukuksuzlukları dile getiren ve haklarını savunan işçiler ise bulunduğu çalışma alanından kilometrelerce uzak yerlere sürgün ediliyor. Basın Yayın İletişim ve Posta Emekçileri Sendikası (HABER-SEN) bu hukuksuz uygulamalara karşı 7-9 Eylül’de İstanbul ve Batman’dan Ankara’ya yürüyüş gerçekleştirecek. Haber-Sen Genel Başkanı Mesut Balcan, PTT çalışanları arasında yapılan sendikal ayrımcılığa ve sürgünlere ilişkin MA’ya değerlendirmelerde bulundu.

PTT’nin 2018’den beri personel alımı yapmamasıyla beraber sorunların arttığını söyleyen Balcan, “2014 yılından sonra görevde yükselme sınavı açılmadığı için, terfilerde kendilerine uygun, yandaş, iktidarcı sendikalara yakın olanları başmüdür, başmüdür yardımcısı olarak atıyorlar. PTT’de kurumsal olarak çöküş var. Bir kişinin yapacağı iş ağırlaşıyor ve angarya işler çoğalıyor. İşçilerden, tebligat, kargo ve gönderi dağıtımıyla ilgili tepkiler geliyor. 80, 100, 120 gönderi şeklinde dayatmalar vardı. PTT, iştirakçi şirketler üzerinden taşeron elemanlar alıyor ve 120, 180 gibi rakamlarda gönderi dağıtımı dayatıyor. Bu kişiler, iş güvencesi olmadığından işlerini kaybetmemek için seslerini çıkaramıyorlar” dedi.

KİŞİLER DENETLENMELİ

Yapılan usulsüzlüklerle ilgili sürekli başmüfettiş talebinde bulundukları bilgisini paylaşan Balcan, “Görevlendirilen kişiler, şeffaflığa ve hukuksuz uygulamalara son vermek için mi, yoksa sisteme yamanmak isteyen, liyakatsiz kişiler mi?” diye sordu. Sendika temsilcisi gibi davranan bir kontrolörün üç farklı kente gittiğini belirten Balcan, “Bu kişi, görüş aldığı kişilere yandaş ve sarı sendikaya üye olmaları konusunda telkinde bulunuyor. Birlik Haber-Sen il temsilcisi ile birlikte işyerlerini geziyor. Bir müfettişin ya da kontrolörün sendika temsilcisiyle gezmesi 4688 Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu’na göre suçtur. Bizim bunu dile getirmemiz bile abesle iştigaldir. Kısaca, denetleme yapan kişilerin denetlenmesi gerekiyor” diye belirtti.

İKİ KOLDAN YÜRÜYÜŞ

Yaşananların bütünüyle siyasal iktidarla ilişkili olduğunu vurgulayan Balcan, otoriterleşme, tek adam rejimi ve katı uygulamaların, tüm kurumlarda da yetkileri kendinde toplayan bir sistem oluşturduğunu ifade etti. Sistemin, AKP-MHP iktidarının ülkede yaşattığı çürümeyle ilgili olduğunun altını çizen Balcan, “Sürgünlere karşı, PTT ve Çalışma Bakanlığı Başmüdürlükleri önünde basın açıklamaları yapacağız, oturma eylemleri gerçekleştireceğiz. Türkiye’nin iki tarafından yürüyüş başlatacağız. 7-9 Eylül’de bir kolu Batman’dan diğeri İstanbul’dan olmak üzere Ankara’ya yürüyüş gerçekleştireceğiz. Tüm arkadaşlarımıza güvenli iş sağlanana kadar, parçalı istihdam modeli ortadan kaldırılana kadar, İHS’liler kadroya alınana ve taşeron çalışanların iş güvencesinin sağlanana kadar mücadele etmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol