birgün

8° AÇIK

GÜNCEL 27.08.2019 20:52

Haberimiz Cumhurbaşkanlığı ve Savcılık gündeminde: Büyük dram araştırılsın

14 ile 17 yaşları arasında 274 çocuğun Kepez Devlet Hastanesi’nde doğum yaptığına ilişkin haberimiz, Cumhurbaşkanlığı gündemine taşındı. Antalya Barosu da suç duyurusunda bulundu.

Haberimiz Cumhurbaşkanlığı ve Savcılık gündeminde: Büyük dram araştırılsın

HÜSEYİN ŞİMŞEK

Antalya’da yaşları 14 ile 17 arasında değişen 274 kız çocuğunun doğum yaptığına ilişkin haberimizin ardından konu, Cumhurbaşkanlığı ile Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı ve Antalya Valiliği’nin gündemine taşındı.

CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi hazırladı. Zeybek, doğum yapan kız çocuklarının ve bebeklerinin durumunu sordu. Antalya Kepez Devlet Hastanesi’nde 274 kız çocuğunun ne şartlar altında doğum yaptığını ve daha sonra tamamının polis ekiplerine bildirilip bildirilmediğinin yanıtını isteyen Zeybek, “Yaşanan bu vahim durumun takipçisi olacağız” dedi.

BirGün’e konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Zeybek, “Anne olan çocukların durumu AKP iktidarının öncelikleri arasında değil çünkü geçtiğimiz yasama döneminde gece yarısı önergesi ile TBMM'de çocuk istismarcılarına af getirmeye çalışması hâlâ toplumun belleğinde” diye konuştu.

CHP’li Zeybek, “Çocuk anneler için bakanlığın sosyal hizmet uzmanları ile destek vermesi gerekmektedir, bakanlığın bu konuda çalışmaları kamuoyu ile paylaşması gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

BARO: VALİLİK SORUŞTURMA BAŞLATMALI

Antalya Barosu da konuyla ilgili girişimlerde bulundu. Baro’nun Çocuk Hakları Merkezi Başkanı Serap Ertuğrul, çocukların ve bebeklerinin akıbetlerinin öğrenilmesi gerektiğini ifade etti. 2018’den bugüne “çocuğa cinsel istismar” suçlamasıyla ll genelinde 421 soruşturma açıldığını aktaran Ertuğrul, “Olayın üzerine titizlikle gidilmesi gerekiyor” dedi. Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunan avukat Ertuğrul, “Varsa ihmali olan kamu görevlilerinin açığa çıkarılması, gizlenen bir durum varsa bu gizliliğin sona erdirilmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

Antalya İl Sağlık Müdürü Ünal Hülür ise haberimiz üzerine şu açıklamayı yaptı: “Kayıtlarımıza göre, Kepez Devlet Hastanesi’nde yaklaşık 2,5 yılda 18 yaş altında 42’si Türk, 106’sı Suriye Arap Cumhuriyeti vatandaşı olmak üzere 148 çocuğun doğum yaptığı tespit edildi. Bunlarla ilgili de hastane yetkililerince savcılığa, Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne ve bize gerekli bilgilendirme yapıldı. Adli, sosyal ve psikolojik açıdan da gerekli işlemler yürütülüyor.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız