birgün

20° AÇIK

DÜNYA 02.05.2021 19:58

Habermas, BAE'nin ödülünü reddetti

Filozof Juergen Habermas, Birleşik Arap Emirlikleri tarafından verilen ödülü reddetti.

Habermas, BAE'nin ödülünü reddetti

Ünlü Alman filozof Juergen Habermas Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) verdiği Şeyh Zaid kitap ödülünü kabul etmeyeceğini açıkladı.

Abcnews’ün haberine göre, Almanya’nın önemli filozoflarından olarak kabul edilen 91 yaşındaki Habermas Alman haber sitesi Spiegel Online’a bugün yaptığı açıklamada “bu yılki Şeyh Zaid Kitap Ödülü’nü kabul edeceğimi açıklamıştım. Bu yanlış bir karardı, burada kararımı düzeltiyorum” dedi.

Habermas’ın yayıncısı Suhrkamp Verlag’ın Spiegel Online gönderdiği açıklamada, “bu ödülü Abu Dabi’de veren kuruluşla oradaki mevcut siyasi sistemin çok yakın ilişkileri konusunda çok açık bir fikre sahip olmamıştım” dedi.

Zayed Kitap Ödülü’nün internet sitesinde 29 Nisan’da yayınlanan açıklamada, Habermas “yarım yüzyıldan fazla süren bir uzun kariyeri” nedeniyle Habermas’ın “2021 yılının kültür kişisi seçildiği” belirtiliyor.

Sitede dokuz kategoride ödül sahiplerine 750 bin BAE dirhemi (204,200 dolar) ödül verildiği belirtiliyor.

Diğer ödüller ise edebiyat, edebiyat ve eleştiri, yayın ve teknoloji, çeviri, genç yazar, diğer dillerde Arap kültürü, çocuk edebiyatı ve ulusların kalkınmasına katkı alanlarında veriliyor. (AJANS BİZİM)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol