birgün

10° AÇIK

YEŞİL BİRGÜN 02.02.2021 09:54

Hacettepe’de orman alanı yapılaşmaya açılmış

Hacettepe Üniversitesi yerleşkesindeki orman alanı için imar planı değişikliği yapıldı. Yeni imar planında orman alanına öğrenci yurdu yapılarak yapılaşmaya açıldığı belirtildi. CHP'li Çankaya Belediyesi de plana “Geriye dönüşü olmayan sonuçlar doğuracak ve mevzuata aykırı” diye itiraz etti.

Hacettepe’de orman alanı yapılaşmaya açılmış

İsmail ARI

Hacettepe Üniversitesi Beytepe Yerleşkesi’nde yer alan ve Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından öğrenci yurdu yapılacağı belirtilen 45 bin 359 metrekarelik arazi için imar planı değişikliği yapıldı.

Ankara Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün yayımladığı yeni imar planına göre öğrenci yurdu yapılacağı ifade edilen 45 bin metrekarelik arazi, 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı’nda ‘’Hacettepe Üniversitesi Özel Orman Alanı’’ sınırları içerisinde yer alıyordu. Yeni imar planında ise arazi orman alanı sınırlarından çıkarılarak “yurt alanı” olarak tanımlandı.

YURT KAPASİTELERİ YETERLİ DEĞİL

Yeni imar planında binlerce metrekarelik araziye ilişkin, “Mevcut yurt kapasitelerinin yeterli olmamasından dolayı üniversite alanı kullanımlarının içinde kalan mevcut planda ‘orman alanı’ olarak görülen; fakat ‘orman alanı’ sınırlarından çıkarılan 28339 Ada 1 No’lu parselin bir kısmının ‘yurt alanı’ olarak kullanılması planlanmıştır” denildi.

BELEDİYE PLANA İTİRAZ ETTİ

CHP'li Çankaya Belediyesi ise yeni imar planına itiraz etti. Çankaya Belediyesi’nin itirazında “Plan değişikliği teklifi için kurumumuzun görüşü sorulduğunda, planlama onay sürecinden önce yapılaşma faaliyetlerinin başladığı, yapılaşmaya açılması düşünülen alanın orman alanını etkilediği, gerek şehircilik gerekse planlama yönüyle geriye dönüşü olmayan sonuçlar doğuracağı anlaşılmaktadır. Plan değişikliği çalışmasının mevzuata uygun olmadığı kanaatine varılmıştır” ifadeleri yer aldı.

hacettepe-de-orman-alani-yapilasmaya-acilmis-836721-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol