birgün

24° AZ BULUTLU

Hacettepe'de yeni mezun doktorun konuşmasını engellemek isteyen dekan yuhalandı

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin bugün gerçekleştirilen mezuniyet töreninde, Prof. Dr. Deniz Demiryürek, dönem temsilcisi Dr. Kaya Avşar’ın konuşmasını engellemek isteyince yeni mezun hekimler tarafından yuhalandı.

GÜNCEL 06.07.2022 00:35
Hacettepe'de yeni mezun doktorun konuşmasını engellemek isteyen dekan yuhalandı
Abone Ol google-news

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Başdanışmanı Deniz Demir, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi mezuniyet töreninde genç doktor Kaya Avşar’ın konuşmasının Dekan Prof. Dr. Deniz Demiryürek tarafından kesilmesi üzerine, hekimlerin ve ailelerinin bu durumu alkışlarla protesto ettiği bir videoyu yayınladı.

CHP PM Üyesi Deniz Demir, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi 2022-2023 dönemi mezuniyet töreninde genç doktorun kürsüdeki konuşmasının bir akademisyen tarafından kesildiği videoyu Twitter hesabından paylaştı. Demir, videoyu, “Hacettepe Tıp Fakültesi mezuniyet töreninde konuşan bir öğrencinin konuşması kesilmek istenince, tepki geliyor ve konuşma alkışlarla tamamlanıyor” notuyla yayınladı.

Mezuniyet töreninde kürsüde konuşan genç hekimin adının Kaya Avşar, konuşmasını kesmeye çalışan akademisyenin ise Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Prof. Dr. Deniz Demiryürek olduğu öğrenildi.

'İDARE KADROLARIMIZIN ÖNCELİĞİ BİLİM İNSANLARININ İSTEKLERİNİ DEĞERLENDİRMEK OLMALI'

Yayınlanan videoda yeni mezun Dr. Kaya Avşar, “Bilim baskıların, siyasi kaygıların olmadığı, demokrasinin ön planda olduğu özgür platformlarda ilerler. Aidiyet duygusu yüksek akademisyenlerimiz kendi kaderlerini kendileri belirlediğinde daha ileriye gidebileceğimizi düşünüyorum. Üniversite idare kadrolarımızın önceliği de siyasilerin beklentilerini karşılamaktan çok üniversitemizdeki bilim insanlarının isteklerini değerlendirmek olmalıdır” ifadelerini kullanıyor. Bu sözler üzerine Dekan Prof. Demiryürek’in, Avşar’a doğru yaklaşarak konuşmayı bitirmesini istediği görülüyor.

Törende bulunan aileler ve mezun olan genç doktorların durumu protesto için ayağa kalkarak alkışladığı ve “devam” diye seslendiği görülen videoda, protesto karşısında Dekan Demiryürek kenara çekilirken Dr. Kaya Avşar, “Ülkemizdeki tüm akademisyenlerin desteklenmesi, bilimin aydınlattığı üniversitelerde demokrasinin hâkim olması gerektiğine inanıyorum. Hayattaki en hakiki mürşit ilimdir” sözleriyle konuşmasını tamamlıyor.

ANKA

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol