birgün

6° PARÇALI AZ BULUTLU

DÜNYA 04.01.2020 13:50

Hafter'den Türkiye'ye karşı silahlanma çağrısı!

Libya Ulusal Ordusu Lideri General Halife Hafter, Türkiye’yi de işaret ettiği açıklamasında dış müdahaleye karşı cihat ve seferberlik ilan ettiklerini duyurdu

Hafter'den Türkiye'ye karşı silahlanma çağrısı!

Libya Ulusal Ordusu’nun lideri General Halife Hafter, dış müdahaleye karşı cihat ve seferberlik ilan ettiklerini duyurdu.

Hafter, dün geç saatlerde televizyondan yayınlanan açıklamasında, "kadın-erkek, sivil-asker tüm Libyalılara vatanlarını ve onurlarını savunmak için" Türkiye'ye karşı silahlanma çağrısı yaptı.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, Hafter, "Düşman, bugün bir kez daha Libya'yı işgal etmek ve halkımızı esir etmek için askerlerini yığıyor. Düşman, halkçı, anayasal ve ahlaki dayanağı olmayan aşağılayıcı mutabakatı imzalayan hainleri buldular" diye konuştu.

Hafter, "Türkiye'nin meydan okumasını kabul ediyoruz ve cihat ilan edip silahlanma çağrısı yapıyoruz" dedi.

Hafter, meselenin artık Trablus'un "İslamcı milislerden kurtarılması" olmaktan çıktığını ve Osmanlı İmparatorluğu'nun bir parçası olan "Libya'nın kontrolünü geri almaya çalışan bir sömürgeciye karşı" mücadeleye dönüştüğünü ifade etti.

2 Ocak'ta TBMM'de yapılan oylamada Libya tezkeresi oy çokluğuyla kabul edilmişti.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız