Yurtdışına çıkışı engellenen Eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı ve eski Borsa İstanbul Genel Müdürü Hakan Atilla, hakkında bir suçlamanın olmadığını ve bir sebep gösterilmediğini belirterek, "Devletin ne zaman seveceği ne zaman döveceği belli olmuyor" dedi.

Hakan Atilla: Devletin ne zaman seveceği ne zaman döveceği belli olmuyor
Fotoğraf: AA

İran’a yönelik yaptırımların delinmesi sürecinde rol oynadığı iddiasıyla ABD’de yargılanıp 28 ay tutuklu kalan, ardından Türkiye’ye dönen eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla, önceki gün ailesiyle yurt dışına çıkmak isterden havaalanında pasaportuna el konulmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Eşi ve çocuğuyla Kıbrıs'a gitmek isterken havaalanında kendisine "Yurtdışına çıkış yasağını bulunuyor" denildiğini belirten Atilla, pasaportuna el konulmak istendiğini ancak yanında olmadığı için el konulmadığını söyledi. Hakkında bir suçlama ya da dava olmadığını belirten Atilla, kararın sebebini bilmediğini ama araştıracağını belirtti.

'BİR İZAHI OLMASI GEREKİYOR'

Sözcü'den İsmail Saymaz'ın sorularını yanıtlayan Atilla'nın röportajından bir bölüm şöyle:

"ABD'den döndüğünüzde neredeyse devlet töreniyle karşılanmıştınız.

(Gülüyor) Bilmiyorum, o tören midir, değil midir? Biliyorsunuz, devletin ne zaman seveceği ne zaman döveceği belli olmuyor. Ama mantık çerçevesinde bir izah olması gerekiyor. İnsanların seyahat özgürlüğünü kısıtlarken, sebep söylemek lazım.

Türkiye'ye geldiğinizde milli kahraman mertebesindeydiniz, öyle değil mi?

(Gülüyor) Demek ki değilmişiz! Öyle bir derdimiz hiç olmadı, kendimizi öyle görmedik ama bu muameleyi hak edecek bir şeyimiz olduğunu düşünmüyorum. En azından devletin bize uzak bir yapısı olduğunu düşünmüyorum. Bize bir şey söylemek isterse istediği an ulaşabilir. ‘Çıkma' demek istiyorsa der.

Ne oldu da milli kahraman muamelesi görürken, şüpheli sayıldınız?

Demek ki kahramanlığımız birilerinin işine gelmiyor.

Ne düşünüyorsunuz?

Üzgünüm! İnsan kendi ülkesinde böyle bir şeyle karşılaşmayı beklemiyor. Hadi yabancı tarafları anlattık, farklı motivasyonları olabilir. Ticaretle uğraşsak olabilir, vergisel problem olabiliyor. Öyle bir şeyimiz yok. Yerimiz belli, yurdumuz belli. Nerede olduğumuzu herkes bilir. Gidip de havalimanlarında eşimizle çocuğumuzla o muameleyi görmemizi gerektirecek bir şey yok.

Şimdi ne yapacaksınız?

Öğrenmeye çalışacağım sebebini. İzah eden çıkarsa devletten öğreniriz. Yurtdışına çıkamadım diye bir derdim yok. Ülkeyi terk etmek gibi bir derdim de yok.

Üç yıldır yurtdışına çıkmayı düşünmediniz mi?

(Gülüyor) İnsan iki buçuk sene yurtdışında hapiste kalınca yurt dışına çıkmak istemiyor.

Şimdi neyle meşgulsünüz?

Emekli hayatı yaşıyorum. İş hayatına dönmedim. Zaten bu şekilde nasıl döneceğiz?

Niye?

Baksanıza, yurt dışına çıkış yasağımız varken nasıl döneceğiz? İşimiz gücümüz olsa çıkıp takip edemeyiz."