birgün

-6° AZ BULUTLU

MEDYA 03.12.2019 12:19

Hakan Ural'ın sağlıkçılara yönelik 'yersin dayağı' sözlerine sosyal medyada tepki

Hakan Ural'ın canlı yayında hasta yakını tarafından şiddete maruz kalan doktor için "Kadınla polemiğe girersen yersin dayağı" demesi Twitter'da tepki çekti. Binlerce sağlık çalışanı, bakanlık ve Ural'ın hesaplarını etiketleyerek tepki gösterdi

Hakan Ural'ın sağlıkçılara yönelik 'yersin dayağı' sözlerine sosyal medyada tepki

Sağlıkta şiddet artarak devam ederken, Kanal D ekranlarında Neler Oluyor Hayatta isimli programda sunuculuk yapan Hakan Ural'ın geçtiğimiz hafta yayınlanan bir bölümde şiddete maruz kalan doktorla ilgili ifadeleri sosyal paylaşım sitesi Twitter'da tepki çekti.

Tepkilerin çığ gibi büyümesi üzerine ise Ural, "Ne ön yargılı insanlarsınız. Biri taş atıyor alayınız tuzla koşuyorsunuz" dedi.

DOKTORUN ODASINI BASTI

Pendik'te aile sağlığı merkezinde kimliği olmadığı için işlem yaptıramayan N.T. isimli kadının eşi sağlık merkezini bastı. Doktorun odasına giren Ö.T. isimli şahıs eşine bağırdığını iddia ettiği doktora küfürler etti, ardından odadan çıkıp doktoru darp etmek üzere elinde fırçayla tekrar odaya girmek istedi. Kapıyı kilitleyen doktor darptan son anda kurtuldu. O anlar güvenlik kamerasına yansıdı.

Canlı yayında gündemle alakalı konular üzerine konuşan Hakan Ural, doktora şiddet olayının görüntülerini izledikten sonra şunları söyledi: "Kadınlara davranırken dikkatli olun. Sizin bağırdığınız kadın; birinin karısı, birinin kızı, birinin kız kardeşi. Bazı kadınlar var siz ona haklı ya da haksız şiddet uygularsan bir erkek olarak, sırf erkek olmak kontenjanından haksız çıkıyorsun. Şimdi benim karım eve gelip ağlayıp 'Bana birisi bağırdı' dediğinde ya da kızım gelip ağlasa ben artık doğruyu ya da haklıyı sorgulamıyorum. Ben size söyleyeyim siz de bilin. Haklıyken haksız çıkarsınız. Bu da şu demek değil; iş yapmanıza mani olacak, bir mobbinge de maruz kalacağınız anlamına gelmiyor. Haklıyken haksız çıkmamak için kadınlarla çok polemiğe girmeyin. O durumda 'Hanımefendi bu tavrınız hiç hoş değil, ben size işlem yapmayacağım' deyin. O orada bağırıp çağırırsın siz sabır gösterin. Karısı eve gelip ağlayarak 'O adam bana bağırdı' dediğinde o koca 'Ne oldu?' diye sormuyor. Gidip kafasını gözünü kırar."

"BUNUNLA MI UĞRAŞACAĞIM DERSEN DAYAĞI YERSİN"

"Bizim doktorlarımız kadar da bu dünyada şiddete maruz kalan insan yok. Doktor yaptığı şeyi bildiği için adam odaya girmeden video kaydını açıyor. Olayın nereye geleceği öngördüğü için kayda alıyor. Orada hanımefendinin de doktorumuza hatası olmuş olabilir. Kadınlarla tartışmaya girerken empati yapın. Çünkü orada biz kontrolümüzü kaybetme riski taşıyoruz. Tepki gösterdiğiniz kişiyi eve yollarken minimum kendinizi ifade edecek şekilde idare etmeye çalışın. 'Ya aman bununla mı uğraşacağım?' dersen yersin dayağı. Ne yapayım şimdi, yalan mı söyleyeyim?"

TEPKİLER BÜYÜDÜ

Hakan Ural'ın canlı yayındaki sözlerinin ardından Twitter'da tepkiler çığ gibi büyüdü. Birçok sosyal medya kullanıcısı "Şiddeti Övme" etiketi altında Ural'a "Sadece ahkam kesmeyi bilen şovmen", "İnsanlık adına utandık" ve "Ağzını yaya yaya nasılda rahat konuşuyorsun" diyerek tepki gösterdi.

cukurda-defineci-avi-540867-1.