Diyarbakır 1. Sulh Ceza Mahkemesi Hâkimi duruşma sırasında savunma yapan avukatlara hakaret etti. Yaşananların tutanağa işlenme talebini ise reddetti. Eski YARSAV Başkanı Arslan’ın annesinin cenazesine katılma talebi de ‘güvenlik’ gerekçesiyle reddedildi

Hâkim önce hakaret etti sonra tutanağa işlemedi

HABER MERKEZİ

Diyarbakır 1. Sulh Ceza Mahkemesi Hâkimi Yunus Emre Kılıçlar, avukatlara “Provokasyon yapıyorsunuz” ve “Terbiyesizlik yapmayın” şeklinde ithamlarda bulundu. Diyarbakır Barosu Başkanı Cihan Aydın, baro üyesi Avukat Berdan Acun’un tutuklama talebiyle sevk edildiği Diyarbakır 1. Sulh Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada, avukatlar Mehmet Nuri Deniz ve Yunus Muratakan ile birlikte müdafiliğini üstlendi. Sorgu başlamadan önce söz alan Avukat Yunus Muratakan, dosya hakkındaki kısıtlılık kararının kaldırılmasına yönelik bulundukları itiraza ilişkin kararın avukatlara tebliğ edilmediğini söyledi.

Mahkeme hâkimi bunun üzerine “Siz buraya provokasyon çıkarmaya mı geldiniz, sesiniz çok yüksek çıkıyor” dedi.

Kılıçlar duruşmada daha sonra Cihan Aydın’ın yaptığı savunmayı dinlemedi. Aydın, kendisini dinlemeyen hâkime avukatları dinlemesi gerektiğini belirterek “Biz de arkamızı dönerek savunma yapabilir miyiz?” diyerek tepki gösterdi. Bunun üzerine Hâkim Kılıçlar, Aydın’a hitaben “Terbiyesizlik yapma” ifadelerini kullandı. Avukatlar duruşma sırasında yaşananlar hakkında tutanak tutulmasını istedi, Kılıçlar ise hazırladığı tutanakta yaşananlara yer vermedi. Ayrıca avukatların dosyaya eklenmesi için hazırladıkları tutanağı da kabul etmedi.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULACAK

Yaşananları BirGün’e değerlendiren Baro Başkanı Cihan Aydın, daha önce pek çok kez avukatları dinlemeyen hâkimlere yönelik bu gibi tepkiler gösterdiğini hatırlattı. Hâkim Kılıçlar’ın görevini ihlal ve görevini yapmama suçlarını işlediğini vurgulayan Aydın, “Biz avukatlar olarak dava dosyasına her türlü belgeyi ekleyebiliriz. Bu bizim hakkımız. Hâkimler ve Savcılar Kurulu’na suç duyurusunda bulunacağız” diye konuştu.

***

Savcılık cenazeye gitmesine engel oldu

hakim-once-hakaret-etti-sonra-tutanaga-islemedi-750627-1.

Ankara Başsavcılığı, yargılandığı dava kapsamında 10 yıl hapse mahkûm edilen eski Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Başkanı Murat Arslan’ın annesinin cenazesine katılmasına izin vermedi. Murat Arslan’ın annesi Sevim Arslan önceki gün akşam saat 11.00 sularında yaşamını yitirdi. Dün saat 16.00’da Ankara’daki Karşıyaka Mezarlığı’nda gerçekleşecek olan cenaze törenine katılmak isteyen Murat Arslan’ın bu talebi ‘güvenlik’ gerekçesi öne sürülerek reddedildi.

Yaşadıkları durumun çok üzücü olduğunu söyleyen Murat Arslan’ın Eşi Sevilay Arslan, “Eşime güvenlik gerekçesiyle kabul edilmediğini söylemişler. Emniyet biz daha mezarlığa gelmeden kontrol etmiş ve bir rapor hazırlamış. Bu rapora göre güvenlik gerekçesiyle eşimin cenazeye katılma talebi reddedildi” dedi. YARSAV Başkanı Mustafa Karadağ ise ret belgesinin henüz ellerine ulaşmadığını aktardı. Cezaevi yönetimini aradığını söyleyen Karadağ, şöyle konuştu: “Cezaevine belgeleri verildi. Bu talebin reddedilme sebebi güvenlik değil. Düşman hukuku uygulanıyor. Yargı içindeki değişik yapıların da mutlaka payı var. Siyasal iktidar ve uzantısı olan Ankara Başsavcılığı’nda merhamet diye bir şey yoktur. Bir kişinin annesinin cenazesine katılma isteğinden daha doğal ne olabilir?”