birgün

22° AZ BULUTLU

SİYASET 15.07.2020 10:43

Hakkında 16 ayrı iddia olan AKP'li belediye başkanı hakkında soruşturma izni çıktı

Kastamonu’nun Azdavay İlçesi’nin AKP’li Belediye Başkanı Osman Nuri Civelek hakkında, 16 ayrı iddiayla ilgili inceleme başlatıldı. İçişleri Bakanlığı, 16 iddiadan 3’ü için soruşturma izni verdi.

Hakkında 16 ayrı iddia olan AKP'li belediye başkanı hakkında soruşturma izni çıktı

Kastamonu’nun Azdavay İlçesi’nin AKP’li Belediye Başkanı Osman Nuri Civelek hakkındaki 16 iddiadan 3'ü için soruşturma izni verildi.

Sözcü’den Ali Ekber Ertürk’ün haberine göre, Sözcü gazetesinin okunmasını yasaklamasıyla da gündeme gelen Azdavay Belediye Başkanı Osman Nuri Civelek hakkında “Motokros yarışı için yapılan harcamalara oğlunun düğün masraflarını da ekleyip belediyeyi zarara uğratma”, “Ev yapmak isteyen kişiye yanlış bilgi verip elindeki araziyi ucuza kapatmak ve aynı araziye kendisine ait ev yaptırmak” gibi iddialar bulunuyordu.

Bakanlık söz konusu bu iddialar için ise soruşturma izni vermedi.

Civelek hakkında soruşturma izni verilen iddialar şu şekilde:

►Belediyeye ait arsanın ihalesinde, Emlak Vergisi Kanunu’na ve Devlet İhale Kanunu’na aykırı davranarak 1 milyon 49 bin zarara yol açılması.

►Sözleşmeli Personel E.P.K.’ya baskı yaparak, bu personelin maaşından her ay 400 TL kesip, Belediye şirket işçisi M.T.’nin hesabına havale ettirmek ve ödeme yapmayı reddeden sözleşmeli personeli işten atmak.

►Azdavay Sanayi Sitesi için çıkılan ihale, en düşük teklifi veren firmada kalmasına rağmen soyut bir sebeple ihaleyi iptal etmek ve ihaleyi başka firmaya vererek kamuyu zarara uğratmak.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız