birgün

21° AZ BULUTLU

GÜNCEL 17.10.2020 14:35

Halil Sezai, tutuklanmasının ardından ilk açıklamayı yaptı: Bu bir itibar suikastı

Müzisyen Halil Sezai, Tuzla'da komşusu Hüseyin Meriç'i darp ettiği gerekçesiyle tutuklanmasının ardından ilk açıklamasını yaptı. Halil Sezai, kendisine yapılanların ‘bir itibar suikastı’ olduğunu ifade etti.

Halil Sezai, tutuklanmasının ardından ilk açıklamayı yaptı: Bu bir itibar suikastı

Komşusunu darp ettiği gerekçesiyle tutuklu yargılanan müzisyen Halil Sezai, yaşananların ardından ilk açıklamasını yaptı.

Müzisyenin sosyal medya hesabı Twitter üzerinden yayınlanan açıklamada, Halil Sezai kendisine yapılanın ‘bir itibar suikastı’ olduğu belirterek, “Aslında ne oldu? Nasıl oldu?” diye sormadı, sormuyor ama ön yargılar hakkımda kamuoyu yargısına dönüşüyor” dedi.

Halil Sezai’nin açıklaması şöyle:

‘HERKES HÜKÜM VERİYOR’

“Bu bir itibar suikastıdır

Günlerdir kamuoyunda tutuklu yargılanmama gerekçe olan olaylar hakkında pek çok şey yazılıyor, anlatılıyor, söyleniyor. Herkes kendi dünya görüşü, değer yargıları üzerinden söz söylüyor, yorum yapıyor, hüküm veriyor...

Kimse de bana “Aslında ne oldu? Nasıl oldu?” diye sormadı, sormuyor ama ön yargılar hakkımda kamuoyu yargısına dönüşüyor. Korkarım ki bu kamuoyu yargısı, adli yargıyı yönlendirici bir baskı oluşturmak amacıyla, bilmediğim (ama tahmin ettiğim) nedenler ile pompalanıyor.

Beni ezan ve inancım yüzünden yargılama, linç etmeye kalkışılmasını kaldıramıyorum. Şimdiye kadar insanlığa, doğaya karşı vicdani sorumluluğum olduğunu bilerek yetiştirildim ve kendimi yetiştirdim. Paylaşmanın kutsallığını deneyimledim....

Ezan, bir köprü ve vicdani sorumluluklarımı hatırlatan kutsal bir çocukluk yadigarıdır...

İşte tamda bu yüzden beni buradan yaralamalarına, yargılamalarına müsaade etmeyeceğim.

‘KİM NEYE İNANIRSA İNANSIN’

Kim neye inanırsa inansın. Kim ne yar ne içerse içsin bu beni ilgilendirmez. Ancak tek derdimizin sadece Youtube içeriği çekmek olduğu zaman diliminde (yaklaşık 6 ay) her defasında, verandasında kurduğu hoparlörlerle içki masasına çöreklenip, saatlerce ezan açmasının sebebinin içinde iyi niyet arayamam. Ezanı kişisel husumeti için bir tahrik ve taciz aracı olarak kullanılmasını yediremedim. Yansıtılan algının tam aksini savunduğum bir tepkinin, şeytani bir şekilde bu duruma getirilmesini hazmedemiyorum.

Evet, bunu daha soğukkanlı, daha sükunetli yapamadığım için üzgünüm.”

Tuzla'da komşusu Hüseyin Meriç'i darp ettiği gerekçesi ile tutuklu yargılanan müzisyen Halil Sezai hakkında 13 yıl 10 aya kadar hapis istemiyle hazırlanan iddianame geçtiğimiz günlerde kabul edilmişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol