birgün

15° HAFİF YAĞMUR

Halk akın etmişti: Yeni Bakan Kirişçi’den ‘ayçiçek yağı’ açıklaması

Ayçiçek yağı stoğunun tükendiği yönündeki haberlerin ardından halk marketlere akın etmişti. Konu hakkında açıklama yapan yeni Tarım ve Orman Bakanı Kirişçi, “Ayçiçek yağı gibi temel gıda ürünlerinde yeterli stok bulunmadığı yönünde paylaşılan bilgiler doğru değildir. Gerekli tedbirler alınmıştır” dedi.

GÜNCEL 06.03.2022 09:37
Halk akın etmişti: Yeni Bakan Kirişçi’den ‘ayçiçek yağı’ açıklaması
Abone Ol google-news

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasının gıda piyasalarında arz eksikliğine yol açarak bazı temel gıda ürünlerinde yeterli stok bulunmadığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını söyleyerek, Türkiye’nin yeterli miktarda ayçiçek yağı stoku bulunduğunu söyledi.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, sosyal medya hesabından ayçiçek yağı gibi temel gıda ürünlerinde yeterli stok bulunmadığı iddialarına ilişkin paylaşım yaptı.

Kirişçi paylaşımında şunları kaydetti:

“Bazı basın yayın kuruluşlarında veya sosyal medyada Rusya Ukrayna arasında yaşanan krizin gıda piyasalarında arz eksikliğine yol açarak ayçiçek yağı gibi temel gıda ürünlerinde yeterli stok bulunmadığı ve bu nedenle piyasa fiyatlarının arttığın yönelik gerçeği yansıtmayana spekülasyonlara yer verildiği görülmüştür.

Tarım ve Orman Bakanlığı olarak Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan son gelişmeler yakından takip edilmekte olup bitkisel yağ arzında sorun yaşanmaması için her türlü tedbir alınmaktadır. Ayçiçek yağı ihracatı durduruldu. Bu kapsamda alternatif ülkeler ve alternatif yağ çeşitleri için gerekli çalışmalar yapılmış ayrıca ayçiçek yağı ihracatı da durdurularak Mevcut stokların yurtiçi stokların yurtiçi tüketimi karşılayacak şekilde yönetilmesi sağlanmıştır.

Ülkemizin 1-1,5 aylık tüketimimize ancak yetecek kadar ayçiçek tohumu ve yağı stoku bulunduğu iddiaları tamamıyla gerçek dışıdır. Ülkemizde yeterli miktarda Ayçiçek yağı stoku bulunmaktadır. Kamuoyuna yansıyan iddialar gerçeği yansıtmamakta olup halkımızın endişe endişe bir durum söz konusu değildir.”

halk-akin-etmisti-yeni-bakan-kirisci-den-aycicek-yagi-aciklamasi-988230-1.halk-akin-etmisti-yeni-bakan-kirisci-den-aycicek-yagi-aciklamasi-988231-1.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol