birgün

17° AZ BULUTLU

MEDYA 13.05.2020 13:14

Halk TV'ye RTÜK cezası tebliğ edildi: İtiraz için süre tanınmadı

RTÜK, Halk TV'de yayınlanan Sözüm Var programına en üst sınırdan 5 program durdurma ve yüzde 5 idari para cezası verdi. Karar bugün yargısal başvuru sürecini zaman açısından daraltan bir saatte ve günde tebliğ edildi

Halk TV'ye RTÜK cezası tebliğ edildi: İtiraz için süre tanınmadı

Halk TV'de Şirin Payzın'ın moderatörlüğünde, Levent Gültekin ve Murat Sabuncu'nun daimi konuk olduğu 'Sözüm Var'a, İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun sözleri gerekçe gösterilerek en üst sınırdan program durdurma ve idari para cezası kesildi.

Karar bugün saat 11.30 sularında Halk TV'ye tebliğ edildi ve tebligatta cezanın bugünden itibaren uygulanacağı ifade edildi. Bu akşam yayınlanacak Sözüm Var programı için kesilen ceza; yargısal başvuru süreci zaman açısından daraltan bir saatte ve günde tebliğ edildi.

Halk TV'nin avukatları karar tebliğ edildikten sonra yürütmeyi durdurma kararı için harekete geçti.

Şirin Payzın sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Sözüm Var” a verilen 5 yayın cezası ile ilgili tebligat biraz önce elimize ulaştı ve bu akşam uygulamamız isteniyor. İtiraz hakkımız elimizden alındı. Anlaşılan hertürlü programı ve muhalefeti susturmak için hukuk filan tanımadan yürüyorlar

NE OLMUŞTU?

Geçtiğimiz hafta Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, Halk TV’ye konuk olan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun konuştuğu programı ele almıştı.

Üst Kurul, raporda yer alan Şirin Payzın’ın sunduğu “Sözüm Var” programına konuk olan Kaftancıoğlu’nun kullandığı “Şöyle bir gerçeklik var ki…. önümüzdeki seçimde bir erken seçimle veya başka bir şekilde bu ülkenin, gerçekten halkın artık gözü açıldı….. Şöyle söyleyeyim bir iktidar değişikliğine hatta ben size daha ileri bir şey söyleyeyim iktidar değişikliği değil bir sistem değişikliğine gidişatı görüyorum ve böyle olacağını da düşünüyorum. İşimiz kolay değil ama ancak böylesi bir yönetim anlayışı, iktidar değişimi ve yeniden bir sistem değişikliği ile bu yaralarımızı, bu hasarlarımızı tedavi edebileceğimizi görüyorum” cümlelerini incelemişti.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu sözleri, "milli iradeyi yok sayarak demokrasi dışı yöntemlerle halkın seçmiş olduğu hükümeti ve yine halkın oylarıyla hayata geçirilen yeni yönetim sistemini hedef alan ifadeler" olarak yorumlamıştı.

Üst Kurul, sözlere karşı program moderatörünün herhangi bir müdahalede bulunmamasını da ceza gerekçesi yapmıştı.

RTÜK, 6112 sayılı Yasanın ihlal edildiğini ileri sürerek kanunun 8. maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinde ifade edilen "Irk dil, din, cinsiyet, sınıf, bölge ve mezhep farkı gözeterek toplumu kin ve düşmanlığa tahrik edemez veya toplumda nefret duyguları oluşturamaz." hükmünün ihlal edildiğine kanaat getirerek Halk TV hakkında en üst sınırdan idari para cezası ve 5 kez program durdurma cezasına karar verilmişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol