birgün

12° PARÇALI BULUTLU

ÇEVRE 28.10.2019 23:50

Halka rağmen JES ısrarı sürüyor

Çanakkale Valiliği’nin ihaleyi iptal etmesine karşın, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı “ÇED gerekli değildir” kararı ile MTN Enerji AŞ’nin JES projesinin önünü açtı.

Halka rağmen JES ısrarı sürüyor

BURCU CANSU
Çanakkale Valiliği’nin ihalesini iptal ettiği 17 JES projesinden Ayvacık Babadere’deki jeotermal enerji santralı (JES) için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı “ÇED Gerekli Değildir” diyerek süreci yeniden başlattı.

Yaşam savunucuları, JES sahası olarak belirlenen 17 farklı alanın çevresinde köyler ve yaşam alanları, dereler, göletler, antik kentler, turizm, tarım ve hayvancılık alanları olduğunu belirterek defalarca eylem yapmıştı. Yapılan eylemlerin ardından Çanakkale Valiliği, Şubat ayında Ayvacık, Ezine, Lapseki, Biga, Bozcaada ve Gökçeada ilçelerinde toplam 358 bin 668 dönümü kapsayan 17 adet farklı alanı jeotermal enerjiye açmak için yapılacak ihaleyi iptal etti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ise “ÇED gerekli değildir” kararı ile MTN Enerji AŞ’nin Ayvacık Babadere’de JES projesinin önünü açarak süreci yeniden başlattı.

TARIM VE SULAMA ALANI

Aynı alanda bir JES projesi daha yürüten MTN Enerji AŞ, güneydoğusundan Tuzla Deresi geçen alana ikinci JES’i kurmaya hazırlanıyor. Proje bedeli 93 milyon 100 bin TL olarak belirlenen JES’in inşaat öncesi döneminin 6 ay, inşaat süresinin 1,5 yıl olmak üzere toplam 21 yıl sürmesi planlanıyor. Önemli sulama alanlarını kapsayan JES’in faaliyet alanında 10 santimetre civarında bitkisel toprak sıyrılacak ve 14 bin 102 ton hafriyat toprağı çıkacak. Kesilecek ağaç sayısının belirtilmediği proje tanıtım dosyasında, kontrollü durumda alandan çevreye saatte 1.550 kg toz yayılacağı belirtildi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız