birgün

24° PARÇALI BULUTLU

EKONOMİ 02.08.2021 12:08

Halkbank'tan yarı fiyatına dolar satışıyla ilgili açıklama

3 yıl önce bir gece, dolar ve avroyu neredeyse yarı fiyatına satan Halk Bankası, konuyla ilgili "İşlemler hemen iptal edilmiş, mali anlamda kâr veya zarar oluşmamıştır," açıklaması yaptı.

Halkbank'tan yarı fiyatına dolar satışıyla ilgili açıklama

31 Ağustos 2018 günü internet sitesinde dolar 6.55 lira iken 3.72 lira seviyesinden, avro 7.62 lira iken 4.32 liradan satan Halk Bankası'ndan yaşanan olaya ilişkin "İşlemler hemen iptal edilmiş, mali anlamda kâr veya zarar oluşmamıştır" açıklaması yapıldı.

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, TBMM KİT Komisyonu'nda Halk Bankası Genel Müdürü Osman Arslan'a "2018 yılında en önemli konulardan biri hatalı kurlarla döviz satım işlemleridir. Bu durumun diğer bankalarda olmaması ama Halkbank'ta olmasının nedeni nedir" diye sordu.

Sözcü'den Deniz Ayhan'ın haberine göre, Yavuzyılmaz'ın sorusuna bankadan yazılı yanıt geldi. Yanıtta “Bazı bankalarda da benzer sorunlar ile karşılaşıldığı bilinmektedir'' denildi.

Bankanın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"İşlemler hemen iptal edilmiş, mali anlamda kâr veya zarar oluşmamıştır. Müşterilerimizin isim bilgileri banka ve müşteri sırrı kapsamına girdiğinden cevaplandırılamamıştır."

Halk Bankası internet sitesinde 31 Ağustos 2018 günü düşük kurlar üzerinden toplam bin 647 banka müşterisinin 2 bin 561 adet işlem yaptığı belirlenmişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol