Türk Tiyatrosu’nun sembol isimlerinden Muhsin Ertuğrul’un eşi, opera ve tiyatro sanatçısı Handan Ertuğrul, İstanbul'da düzenlenen törenlerle son yolculuğuna uğurlandı. İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Handan Ertuğrul'un da opera sahnelerinde başlayıp, tiyatroda sürdürdüğü kariyerinde tıpkı eşi Muhsin Ertuğrul gibi birçok ilke imza attığını belirterek, "Onların tiyatro sanatımızdaki öncü rolleri unutulmayacaktır" dedi.

Handan Ertuğrul, son yolculuğuna uğurlandı

Dün 94 yaşında yaşama gözlerini yuman tiyatro ve opera sanatçısı Handan Ertuğrul için Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde tören düzenlendi. Pandemi koşullarına uygun olarak yapılan törene, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancığolu, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Öktem, Ertuğrul’un ailesi ve sanatçı dostları katıldı.

Törende Ertuğrul Ailesi adına Handan Ertuğrul’un manevi oğlu Tanju Bilgen, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Öktem, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız ve Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan birer konuşma yaptı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Türk sahne sanatlarının sembol isimlerinden biri olan Handan Ertuğrul’u kaybetmekten duyduğu üzüntüyü dile getirdi. İmamoğlu, şöyle konuştu:

“Ertuğrul ailesi kültür-sanat dünyamıza asla silinmeyecek izler bıraktı. Gerek Handan Uran Ertuğrul gerekse eşi, tiyatro tarihimizin en büyük isimlerinden Muhsin Ertuğrul, hayatlarını Türkiye’de sanatın gelişimine adayan çok kıymetli şahsiyetlerdi. Ülkemizin kültür sanat alanında yetiştirdiği en büyük değerler arasındalardı. Ertuğrul Ailesi, cumhuriyetin daha ilk yıllarında, Türk tiyatrosunun henüz gelişmeye başladığı bir dönemde sahnelerde boy gösterdiler, eserler verdiler. Bu anlamda Türk tiyatrosu onların çabaları üzerinde yükseldi demek abartı olmayacaktır. Ülkemizde çağdaş tiyatronun var olması ve gelişmesi noktasındaki emekleri için minnettarız ” dedi

“HANDAN ERTUĞRUL, TAM BİR CUMHURİYET KADINIYDI”

handan-ertugrul-son-yolculuguna-ugurlandi-860040-1.

Bugün Muhsin Ertuğrul ismi geçmeden Türk tiyatro tarihinin anlatılamayacağına vurgu yapan İmamoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hatta bir zamanlar 'Tiyatroyla uğraşan herkesin Muhsin Ertuğrul’la bir anısı vardır' denildiğini birçoğunuz duymuşsunuzdur. Handan Uran Ertuğrul da tiyatro dünyasının önde gelen isimleri arasındadır. Opera sahnelerinde başladığı kariyerini tiyatroya taşımış ve sahne sanatları tarihimizin çok önemli eserlerinde yer almış, birçok ilkin altına imza atmıştır. Onların tiyatro sanatımızdaki öncü rolleri unutulmayacaktır. Mirasları bugün Türkiye’nin dört yanındaki tiyatro salonlarından yükselen alkış seslerinde yaşayacaktır. Handan Ertuğrul, tam bir Cumhuriyet kadınıydı. Çağdaş eğitimin, bilimin gücüne inanırdı. Kültür sanat dünyamıza yaptığı katkıların yanı sıra eğitime de çok önem verdiğini biliyoruz. Ailesini kaybetmiş, çocukların eğitimi için maddi manevi çok önemli destekler sunmuş bir şahsiyetti.

Handan Uran Ertuğrul, kıymetli eşi Muhsin Ertuğrul’la yıllar sonra ebediyette buluşacak. Biz de bugün eşi Muhsin Ertuğrul’un adını taşıyan bu özel tiyatro salonunda bir araya geldik. Türkiye’nin en önemli sanatçılarından biri, çağdaş tiyatromuzun kurucularından olan eşinin adını taşıyan bir sahneden son yolculuğuna uğurlanıyor. Bunun çok anlamlı olduğunu düşünüyorum. Handan Ertuğrul’a bir kez daha Allah’tan rahmet, yakınlarına ve sahne dünyamıza başsağlığı diliyorum. Bu vesileyle Muhsin Ertuğrul’u da bir kez daha rahmetle anıyorum.”

Handan Ertuğrul, Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’ndeki törenden sonra Zincirlikuyu Mezarlığı’nda kılınan cenaze namazının ardından toprağa verildi.

HANDAN ERTUĞRUL KİMDİR?

Handan Ertuğrul 1927 yılında İstanbul Fatih'te doğdu. Çocuk yaşta sahne sanatlarına ilgi duyan sanatçı 1942 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı'na girdi. Tiyatro ve Opera bölümünden 1948'de mezun oldu. 1949 yılında Devlet Tiyatroları'nda stajyer olarak göreve başladı. 1950 yılında sanatçı kadrosu alan Ertuğrul, 1992 yılında yaş haddinden emekli oldu. Operada Mozart'ın Figaro'nun Düğünü'nde Barbarina rolünü oynayan sanatçı, birçok müzikalde de önemli rollerde kendini gösterdi. Türk tiyatrosunun başarılı oyuncularından biri olan Handan Ertuğrul, Goethe, İbsen, Montherland, Thornton Wilder gibi yazarların yapıtlarını canlandırdı. Sesi ve oyunculuk gücüyle sahneye egemen olan sanatçı, altmışlı yıllarda Muhsin Ertuğrul ile evlendi.

Rol aldığı oyunlar:

1946 Faust; 1948 Kadınlar Arasında, Paydos, Figaro’nun Düğünü; 1949: Paydos, Bir Komiser Geldi; 1950: Yarasa; 1951: Miras, Eski Şarkı, Pembe Evin Kaderi, Öteye Doğru; 1952: Alın Yazısı, Elektra, Köşe Başı, Gölgeler; 1953: Bir Piyes Yazalım, Çığ, Fatih, Derin Mavi Deniz, Güzel Helena, Ramak Kaldı, Ölü Kraliçe, Batak, Cosi Fan Cutte; 1954: Avanak, Tarıdağ ziyafeti; 1955: Şatoya Davet, Tilki; 1956: Bu Gece Başka Gece, Genç Osman, Korku, Nora; 1957: Üçüncü Selim, Kıraliçe Ve Asiler, Aşk Acısı; 1958: İki Efendi’nin Uşağı, Rehin Sandığı, Oturma Odası; 1959: Ekmek Parası; 1960: Caligula, Ayrı Masalar; 1962: Foto-Finiş, Cengizhan’ın Bisikleti; 1963: Rose Bend; 1964: Hizmetçiler, 1965: Kördüğüm.