birgün

9° PARÇALI BULUTLU

YEŞİL BİRGÜN 19.02.2020 11:34

Hasankeyf’e kara trafiği kapatıldı

Kente ulaşım sadece tekne ve botlarla yapılacak

Hasankeyf’e kara trafiği kapatıldı

Haber Merkezi

Ilısu Barajı nedeniyle büyük bir kısmı sular altında kalan, 12 bin yıllık Hasankeyf’e kara trafiği kapatıldı. Kente ulaşım sadece tekne ve botlarla yapılacak. Resmi açıklamalara göre Ilısu Barajı’nda su kotu 78 metreyi aştı. Son yağışlar nedeniyle sular hızla yükselirken şu ana kadar en az 50 köy tamamen suya gömüldü, birçok köy ve mezranın yarısı ise sular altında kaldı. Ekili arazilerin dahi sulara gömüldüğü 12 bin yıllık tarihi kent Hasankeyf’te, baraj suları kenti Batman’a bağlayan köprünün büyük çoğunluğu sular altında bıraktı. Köprünün sular altında kalmasına az bir süre kalırken yetkililerin yaptığı açıklamalara göre dün itibari ile araç ve yaya trafiğine kapatıldı.
Suların hızla yükseldiği antik kente her şeye rağmen ziyaretler devam ederken kent tamamen boşaltıldı. Kentte daha önce ev verilmeyen mağdur edilen kimi ailelere ise kira yardımları yapıldı ve yerleşke tamamen boşaltıldı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız